logo tourism

  • афіша Кочубеївскі  скарби.11JPG
  • 100819

Про реалізацію програми «Бібліоміст» на Полтавщині: успіхи, проблеми, перспективи (станом на 01.01.2015)

. Опубліковано у Бібліоміст

«Бібліоміст» - це партнерська робота Ради міжнародних наукових досліджень (IREX), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Міністерства культури і туризму України, на підтримку якої Фундація Білла та Мелінди Гейтс надала грант на суму 25 мільйонів доларів США. «Бібліоміст» співпрацював з Українською бібліотечною асоціацією (УБА), центральними та місцевими органами влади та бібліотеками на всій території України, щоб допомогти бібліотекам ефективніше задовольняти потреби місцевих громад.

  Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) та nрограмою «Бібліоміст» з листопада 2010 року по листопад 2013 року оголошено і проведено п’ять раундів конкурсу проекту «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету».
     Мета проекту – підтримка ініціативних публічних бібліотек у впровадженні на їх базі нових бібліотечних послуг для користувачів з використанням вільного доступу до Інтернету.
    Доставка та встановлення обладнання у кожній бібліотеці, а також інсталяція програмного забезпечення координувалась та оплачувалась програмою «Бібліоміст».
    Переможцями І – V раундів конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет» стали 86 бібліотек області (із 20 районів і міст області), в тому числі 49, які знаходяться в сільській місцевості. Завдяки цьому проекту бібліотеки отримали 287 комп’ютерівp з ліцензійним програмним забезпеченням, в тому числі 140 в сільській місцевості.
    В рамках програми «Бібліоміст» на базі Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського створений Регіональний тренінговий центр. Мета діяльності Регіонального навчального центру – розширення доступу до Інтернету, навчання бібліотекарів Полтавщини та користувачів бібліотеки використанню комп’ютерів, Інтернету та можливостей інформаційних технологій.
Центр обладнано 10 комп’ютерами з програмним забезпеченням, відеокамерами та навушниками з мікрофоном, а також проектором, сканером і принтером.
    Всього для бібліотек області та Регіонального тренінгового центру на вищеназване обладнання та навчання бібліотечних працівників, користувачів ОУНБ імені І.П. Котляревського протягом 2010-2014 рр. програмою «Бібліоміст» здійснене фінансування у сумі 2 008 555 грн. 26 коп. ( для бібліотек області – 1 503 704 грн. 03 коп., в т. ч. тих, що знаходяться в сільській місцевості – 648 846 грн. 27 коп.; для РТЦ - 504 851 грн. 23 коп.).
    Навчання у Регіональному навчальному центрі проводилось фахівцями Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського у співпраці з «Бібліомостом» за спеціальною програмою розробленою Українською бібліотечною асоціацією.
    Протягом дії програми «Бібліоміст» (з липня 2010 року по червень 2014 року) для бібліотекарів області проведено 103 тренінги, в яких взяли участь 794 чол. Теми тренінгів різноманітні: «Основи комп’ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернеті», «Інформація органів влади для громадян у бібліотеці: пошук, доступ», « «Інновації в бібліотеці. Нові бібліотечні послуги для користувачів», «Впровадження нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету», «Зв’язки з засобами масової інформації та основи піару для публічних бібліотек» та ін.
    Працівниками Регіонального тренінгового центру здійснювались виїзні тренінги для бібліотечних працівників Гадяцької, Диканської, Лохвицької, Пирятинської, Кременчуцької районних ЦБС, Семенівського району, слухачів курсів підвищення кваліфікації, що діють на базі Гадяцького училища культури ім. І.П. Котляревського та студентів бібліотечного факультету.
    Необхідно зазначити, що особливо вдалою в роботі Регіонального тренінгового центру була реалізація проекту «Публічні бібліотеки - мости до електронного урядування». Спільно з Аналітичним Центром «Бюро економічних та соціальних досліджень» на виконання пункту 29 Плану дій з впровадження в Україні Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд», схваленого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 року №220-р з метою забезпечення доступу населення України до наявних державних та адміністративних електронних ресурсів і послуг, налагодження ефективних механізмів комунікації громадян з місцевими та центральними органами влади та поширення електронної демократії в рамках проекту у квітні-травні 2013 року були проведені: з представниками органів влади «круглий стіл» «Використання електронних послуг – пріоритет розвитку», для представників засобів масової інформації, людей з обмеженими можливостями семінари «Бібліотеки – мости до електронного урядування», для всіх бібліотечних працівників бібліотек-переможців тренінги з електронного урядування.
    У рамках ІІ раунду проекту «Публічні бібліотеки - мости до електронного урядування» за підтримки програми "Бібліоміст" та Департаменту комунікацій з громадськістю Полтавської ОДА з метою розширення можливостей громадян використовувати сучасні інформаційно-комунікаційні технології для спілкування з владою й участі у прийнятті рішень (е-демократія) та отримання послуг в електронному форматі, у квітні 2014 року проведено серію кущових тренінгів з електронного урядування. Мета зазначених тренінгів - навчити по три представники (1 від влади, 1 від громадськості або громадських рад, 1 від бібліотек) з усіх районів області. Тренінги проводились спільно представниками Аналітичного Центру «Бюро економічних та соціальних досліджень» та Регіонального тренінгового центру Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського.
    Для користувачів ОУНБ проведено 21 тренінг, в яких пронавчались 192 чол. Найбільш затребуваними є тренінги з основ комп'ютерної грамотності та пошуку інформації в інтернеті, особливо серед людей пенсійного віку та безробітних.
    Протягом останніх років бібліотекарі отримали унікальну можливість змінити форми та формат своєї роботи, стати не просто книгозбірнями, але й отримати статус навчальних та інформаційних центрів місцевих громад
Завдячуючи створенню Інтернет-пунктів в бібліотеках, значно зріс показник комп’ютерної грамотності серед бібліотечних працівників області. Бібліотекарі, що пройшли навчання в Регіональному тренінговому центрі, особливо центральних районних та міських бібліотек, спрямовують свою роботу і на освоєння навичок комп’ютерної грамотності працівниками інших бібліотек системи чи району. Для них проводяться тренінги з основ комп’ютерної грамотності та навичок роботи в Інтернеті.
Для сільських бібліотекарів в Інтернет-пунктах Гадяцької, Зіньківської, Котелевської, Семенівської та інших центральних районних бібліотек організовано проведення тренінгів по вивченню комп’ютерної грамотності, роботі у текстовому редакторі, створення та правильний друк ділової документації, пошук потрібної інформації в Інтернеті.
Навички та знання отримані на тренінгах були втілені у роботу Кременчуцької міської ЦБС для дорослих – проведені групові консультації для бібліотекарів системи. Завдячуючи співпраці з програмою «Бібліоміст» бібліотеки отримують цікаві матеріали стосовно новацій в галузі, електронні матеріали, книги, підручники. Все це значно підвищує фаховий рівень бібліотечних працівників.
    На початку 2014 року програма «Бібліоміст» оголосила про свій новий проект – Всеукраїнський конкурс «Сучасний бібліотекар-2». Мета проекту – підготувати справжніх лідерів бібліотечної справи, дати їм необхідні навички для того, щоб їх бібліотеки завжди залишалися місцем передових технологій.
    Наполеглива праця, поглиблене освоєння різноманітних програм та виконання домашніх завдань на протязі 5 місяців принесли свої результати. Молодий бібліотекар – Крамарєва Ю.С., бібліотекар 2 категорії бібліотеки-філії № 9 Полтавської міської ЦБС, одна з Полтавської області пройшла у третій, фінальний раунд Всеукраїнського конкурсу «Сучасний бібліотекар – 2» та увійшла у 30 найкращих сучасних бібліотекарів в Україні і отримала запрошення на конференцію в Київ.
    Обласна універсальна наукова бібліотека ім. І.П. Котляревського та бібліотеки Карлівської, Диканської, Гадяцької, Лубенської, Пирятинської районних, Кременчуцької для дорослих, Полтавської міських ЦБС були учасниками Міжрегіонального бібліотечного ярмарку в м. Суми «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє», третього ярмарку бібліотечних інновацій «Сучасна бібліотека: рухаємося вперед», четвертого ярмарку бібліотечних послуг “Сучасна бібліотека: Міст Ваш!”, що їх організовували програма «Бібліоміст», Українська бібліотечна асоціація та Міністерство культури України.
Сьогодні комп’ютер стрімко увійшов у всі сфери людської діяльності, бібліотека – не виняток. З кожним днем все важче уявляти сучасну книгозбірню без електронної техніки та комп’ютерних технологій. Інтернет – це зручне технічне вирішення багатьох проблем, нові можливості у навчанні, роботі, соціально – політичній сфері. Створення Інтернет-пунктів в бібліотеках підняло на якісно новий рівень інформаційне обслуговування користувачів, що сприяє утвердженню позитивного іміджу книгозбірень.
    Бібліотечні працівники, щоб відповідати новим викликам часу, для підтримки інтересу користувачів до своїх бібліотек постійно підвищують ефективність своєї діяльності шляхом створення власних сайтів, блогів. Сьогодні бібліотечні сайти має переважна більшість центральних районних та міських бібліотек, міських та сільських бібліотек-філій учасниць програми «Бібліоміст».
Кременчуцька центральна міська бібліотека для дорослих ім. О.М. Горького, Гадяцька ім. Лесі Українки, Карлівська ім. А.Г. Михайленка, Новосанжарська центральні районні бібліотеки та ін. мають сторінки в соціальних мережах «Facebook», «ВКонтакте», «Однокласники», WEUA та каналі You Tube.
    Бібліотеки, партнери програми «Бібліоміст», перетворились на справжні бібліотечно-інформаційні центри місцевої громади. Це комфортні, сучасно обладнані приміщення, де можна поспілкуватися з друзями, провести ділову зустріч, взяти участь у дозвіллєвих заходах дітям та дорослим. До бібліотек прийшла молодь, люди старшого віку отримали навички та знання, які допомагають їм у повсякденному житті, покращують моральний стан та матеріальне становище, думка членів місцевої громади про бібліотечні заклади, як про непотрібні установи змінилася на краще.
    Обладнання Регіонального тренінгового центру, бібліотек-переможців використовується і при проведенні масових заходів. Зокрема, цікавою була вперше проведена відео зустріч з письменником-земляком Миколою Петренком (народився в м. Лохвиця на Полтавщині, нині проживає у м.Львів), організована відділом краєзнавчої літератури і бібліографії Полтавської ОУНБ ім.І.П. Котляревського і Львівською ОУНБ з нагоди його 85-річчя.
    Безкоштовні послуги бібліотек допомагають членам громад у вирішенні безлічі життєвих питань – спілкування в соціальних мережах, працевлаштуванні, он-лайн реєстрації на ЗНО, on-line реєстрація в дитячий садок, подання on-line заявок на отримання віз, придбанні різних товарів, ліків через Інтернет-магазини, відкритті власної справи, доступі до роботи органів влади, оформленні субсидій, і допомог на дітей і т.д.
    За допомогою комп’ютерної техніки та Інтернету впроваджуються нові послуги для громади міста Кременчука.
    Соціальний Інтернет - офіс відкрито у квітні 2012 року на базі бібліотеки - філії № 3. Відкриття Інтернет - офісу дало змогу отримати необхідні консультації у фахівців «Соціального офісу» через скайп-зв’язок безпосередньо за місцем свого проживання. Завдяки скайп - зв’язку пенсіонери звертаються з питаннями до спеціалістів управління праці та соціального захисту населення Крюківського району, територіального центру, управління Пенсійного фонду міста Кременчука та управління юстиції. Фахівці прийматимуть відео-дзвінки щосереди з 10 до 11 години. Ідея скайп - консультацій визнана організаторами ярмарку "Сучасна бібліотека: розвиваємо місцеві громади", цікавою, інноваційною та дуже корисною для людей. Цей досвід у подальшому буде запропонований для впровадження в інших містах. За інноваційну форму роботи бібліотека отримала Почесну грамоту Міністерства культури та туризму України.
У липні 2012 року юнацьким відділом ЦМБ ім. О.М. Горького спільно з управлінням юстиції міста Кременчука було запроваджено нову форму надання консультацій в режимі «Skype». В режимі он-лайн спеціалісти управління надають відповідні роз'яснення для користувачів бібліотеки. Спільний проект «Безоплатна правова допомога громадянам» бібліотеки та міського управління юстиції був презентований на міжнародному форумі «Social good summit».
    Бібліотека-філія №3 у своїй роботі орієнтується на задоволення потреб місцевої громади. Спільно з радою громадськості мікрорайону №13, територіальним центром соціального обслуговування населення, поліклінічним відділенням 2-ї міської лікарні був відкритий інтерактивний лекторій «До здорового майбутнього разом». В рамках лекторію слухачі мають змогу поспілкуватися з практикуючими лікарями загальної практики, з вузькими спеціалістами, подивитися тематичні відео-лекції, отримати індивідуальні консультації, виміряти тиск. Для тих, хто потребує консультацій фахівців обласних, столичних та навіть закордонних клінік, запропонована така послуга як он-лайн консультації та «Мобільний лікар».
    Великого резонансу набула співпраця Гадяцької центральної районної бібліотеки ім. Лесі Українки і Корпусу Миру. Бібліотека взяла участь в оголошеному Корпусом Миру в Україні конкурсі на запрошення волонтерів за проектом «Розвиток громад» на 2013-2015 роки. Із червня 2013 по лютий 2014 рр. за переможним грантом цього проекту за темою «Розвиток зеленого туризму в Гадяцькому районі» в цій бібліотеці працювала волонтер із США – Робін Марі Пікард. Спільно з волонтером Робін Пікард ЦРБ взяла участь у міні-проекті «Лідерство без меж», що діяв в рамках проекту «Розвиток громад» Корпусу Миру по розвитку волонтерства та соціальної активності в громаді міста і стала переможцем SPA-гранту і отримала 14,5 тис. гривень для придбання ноутбука, відеокамери, проектора та екрана. Ці технічні засоби активно використовуються при проведенні тренінгів, семінарів, презентацій, масових заходів тощо.
    Лубенська центральна районна бібліотека ім. В. Малика стала партнером Полтавської молодіжної громадської організації «Твій світ». Завдяки наявній можливості використовувати новітні технології при бібліотеці створено молодіжний дебатний центр ( на кошти посольства Фінляндії), постійно реалізуються молодіжні проекти у місті та районі.
    З появою Інтернет-зв’язку сільські бібліотеки перетворилися на центри громадського життя, де користувачі мають доступ до необхідної інформації не лише в паперовому, а і в електронному вигляді. Сільські жителі дізналися, що інтернет не щось недосяжне, а реальна можливість для кожного бажаючого вирішення певних своїх питань. За допомогою тренінгів, які проводяться в бібліотеках, відвідувачі мають можливість навчитися швидко та безкоштовно спілкуватися з друзями і рідними в соціальних мережах та через скайп-зв’язок.
     Інтернет допомагає задовільнити найрізноманітніші запити користувачів на інформацію.
    Так, Більська сільська бібліотека-філія Котелевської районної ЦБС, Малютинська сільська бібліотек-філія Пирятинської районної ЦБС, Василівська, Калашниківська, Кіровська, Кротенківська, Щербанівська Полтавської районної ЦБС, Нехворощанська, Сухомаячківська сільські бібліотеки-філії Новосанжарської районної ЦБС та ін. активно допомагали своїм односельцям у питанні реєстрації на веб-сайті «Ощадбанку» для отримання компенсації за втрачені заощадження.
    Група наукових співробітників Веселоподільської дослідно-селекційної станції використовують Інтернет Вереміївської сільської бібліотеки Семенівського району для самоосвіти та підвищення свого фахового рівня.
Працівнику бібліотеки селищної гімназії №1 Кухарєвій З.І. бібліотекарі Котелевської центральної районної бібліотеки за допомогою Інтернету допомогли освоїти програму впровадження єдиної системи централізованого обліку підручників у роботі загальноосвітніх навчальних закладів.
Незважаючи на значні досягнення в роботі бібліотек-переможниць програми «Бібліоміст», водночас виникали і деякі проблеми. Не в усіх бібліотеках налагоджена відповідна робота по їх використанню.
 Так, тривалий час не працював Інтернет-зв’язок у Сенчанській сільській бібліотеці-філії Лохвицької районної централізованої бібліотечної системи.
     У 2010 році Сенчанська сільська рада підтвердила готовність до співпраці з Радою Міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у рамках програми «Бібліоміст», підписавши гарантійного листа. Згідно гарантійного листа Сенчанська сільська рада зобов’язана підтримувати належний стан приміщення, виділеного для приміщення обладнання, згідно з державними санітарними нормами та своєчасно здійснювати оплату за Інтернет-зв’язок. У 2011 році приміщення бібліотеки було відключене від центрального опалення, що негативно позначалося на обслуговуванні користувачів послугами Інтернет.
    Питання впровадження і реалізації програми «Бібліоміст» в Лохвицькому районі виносилось на розгляд колегії Лохвицької районної державної адміністрації. Адміністрація Лохвицької районної ЦБС неодноразово офіційно зверталася до Сенчанської сільської ради, районного відділу культури і туризму райдержадміністрації, Лохвицької районної ради посприяти у вирішенні питання опалення Сенчанської сільської бібліотеки-філії, але питання опалення так і не було вирішене. Тому з 1 грудня 2012 року дирекція Лохвицької ЦБС, погодивши питання з представником програми «Бібліоміст» у Полтавській області Г.В.Киященко, Радою міжнародних наукових досліджень (IREX) вирішили: три комп’ютери, які були у Сенчанській сільській бібліотеці-філії надати у користування відвідувачів Лохвицької центральної районної бібліотеки ім. Г.С. Сковороди.
    З 11 жовтня 2012 року по 30 січня 2013 року відвідувачі Балясненської сільської бібліотеки-філії Диканської районної ЦБС не могли працювати через збій операційної системи. Всі п’ять комп’ютерів були відправлені в ремонт до постачальника.
    Аналогічна ситуація з комп’ютером виникала і у Варварівській сільській бібліотеці-філії Карлівської районної ЦБС (був відсутній у роботі протягом двох тижнів) який дирекція ЦБС змушена була відправити в ремонт до постачальника в м. Запоріжжя.
    В Гадяцькій районній бібліотеці для дітей не працюють навушники на всіх комп’ютерах, а також відсутні колонки для роботи по проведенню вебінарів. Постійно відбуваються збої в роботі програм – переустановити які неможливо із-за відсутності дисків з ними. Цих дисків так і не передали спеціалісти, які встановлювали програми на протязі 3-х років, що працювала програма «Бібліоміст».
    Із 2013 року – Лютенська, Петрівсько-Роменська, Сарська сільські бібліотеки-філії Гадяцької районної ЦБС, переможці програми «Бібліоміст», які мають по 3 комп’ютери, із-за низької швидкості та відсутності коштів на проплату залишились без доступу до Інтернет-мережі. На сьогоднішній день з місцевою райдержадміністрацією ведуться переговори про зміну провайдера для цих бібліотек.
    Через заблокованість та затримку Держказначейством коштів на проплату та обмежене фінансування виникали проблеми з проплатою Інтернет-зв’язку (не завжди була вчасною та регулярною) у Великорублівській та Милорадівській сільських бібліотеках Котелевської районної ЦБС; Варврвівській, Федорівській біблотеках-філіях Карлівської районної ЦБС; Базилівщинській, Коновалівській, Михайлівській, Павлівській та Сахнівщинській сільських бібліотеках-філіях Машівської районної ЦБС; Василівській, Кротенківській, Калашниківській, Кіровській, Щербанівській та центральній районній бібліотеці Полтавської районної ЦБС; Комишнянській селищній бібліотеці-філії та Хомутецькій сільській бібліотеці-філії Миргородської районної ЦБС та ін.
    Ще однією великою проблемою в роботі частини бібліотек області під час дії програми «Бібліоміст» та після її закінчення є відсутність у деяких районах належного обслуговування комп’ютерної техніки. Так із-за недофінансування бібліотечної галузі з червня 2014 р. була скорочена посада програміста у Котелевській районній ЦБС.
    Але, незважаючи на всі негаразди, що відбуваються у суспільстві, сучасні соціально-економічні умови призвели до поглиблення функцій бібліотек у наданні різнобічної інформації з використанням нових технологій.
    На виконання Плану організації та впровадження ініціативи «Бібліотеки як центри підтримки громади в умовах воєнної загрози: робота з внутрішньо переміщеними особами», затвердженого наказом Міністерства культури України від 18.09.2014 № 773 та з метою забезпечення надання публічними бібліотеками Полтавської області якісних бібліотечно-інформаційних послуг вимушеним переселенцям, налагодження ефективних механізмів комунікації громадян з місцевим органами влади, сприяння соціальній адаптації громадян
 2 жовтня 2014 року у Регіональному тренінговому центрі проводився тренінг для бібліотечних працівників Гадяцької, Миргородської, Карлівської,   Чутівської, Зіньківської, Машівської, Диканської районних, Кременчуцької міської для дорослих централізованих бібліотечних систем та Решетилівської районної бібліотеки для дітей.
    Виїзні тренінги «Бібліотеки як центри підтримки громади в умовах воєнної загрози: робота з внутрішньо переміщеними особами (ВПО)» для бібліотечних працівників Лубенської та Хорольської районних централізованих бібліотечних систем.
    Завдяки програмі «Бібліоміст» бібліотеки стали джерелом отримання корисної та безпечної інформації, місцем відпочинку, спілкування та проведення вільного часу. Відвідувачі бібліотек і надалі матимуть можливість підключатися до Інтернету через зону WI-FI, яка є в бібліотеках.
    Працівники бібліотек області і після закінчення дії програми «Бібліоміст» продовжують і продовжуватимуть проводити навчання з вдосконалення навиків роботи з персональним комп’ютером різних категорій користувачів, вчитимуть самостійно знаходити інформацію в будь-яких пошукових системах Інтернет, створювати власні електронні скриньки, використовувати соціальні мережі для спілкування з друзями, та використовувати інтернет-технології у своїй подальшій діяльності.    
    Регіональний тренінговий центр і надалі проводитиме для користувачів Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського тренінги з основ комп’ютерної грамотності та пошуку в Інтернет; надавитиме їм вільний доступ до комп’ютерів та мережі Інтернет; продовжуватиме співпрацювати: з Гадяцьким училищем культури імені І.П. Котляревського шляхом проведення виїзних тренінгів для студентів бібліотечного факультету та слухачів курсів підвищення кваліфікації, що діють при училищі; з органами влади, громадськими організаціями шляхом розробки і реалізації проектів, спрямованих на вирішення проблем розвитку громади, поповнюватиме сторінку РТЦ на веб-сайті Бібліотеки новою інформацією.    Для бібліотечних працівників області з метою підвищення їх кваліфікації проводитимуться тренінги «Бібліотека у соціальних мережах», «Створення ефективних презентацій і відео», «Орієнтація на клієнта», «Електроні послуги бібліотек», «Створення та наповнення власних бібліотечних веб-сайтів», «Інтернет як бібліотечна послуга», «Методика підготовки та подання проектних заявок» та ін. не лише в РТЦ, а і виїзні, в районні централізовані бібліотечні системи для сільських бібліотекарів.

Популярні сторінки

Останні сторінки

Важливі посилання