logo tourism

  • афіша Кочубеївскі  скарби.11JPG
  • шар гора
  • Афіша 111
  • Афіша-2222
  • 64761719 2234107123476657 5485113484024741888 n

Комунальна установа Історико-культурний заповідник "Більськ" Полтавської обласної ради

. Опубліковано у Музеї та заповідники

Адреса: 38600 Полтавська обл., смт. Котельва, вул. Чапаєва, 21

Телефон: 2-22-04

Директор заповідника - Корост Ігор Іванович

На території Полтавської і Сумської областей знаходиться один із найвизначніших археологічних об’єктів культурної спадщини України – Більське городище скіфської доби VII-III ст. до н. е. – рештки грандіозного протоміста Гелон часу існування Ніневії та розквіту міст Еллади.

Більське городище здавна визнане вченими як одне із найбільших укріплених поселень Європи доби раннього залізного віку. Площа величезної фортеці становить майже 5000 га. Вона оточена глибокими ровами та високими валами, протяжністю понад 36 кілометрів. Більше 2500 років тому сучасник Більська-Вавілон, за розмірами, був у п’ять разів меншим.

Уже століття на території городища проводяться археологічні дослідження. Щороку вчені відкривають тут нові свідчення існування на місці пам’ятки столичного центру давнього державного утворення племен Дніпровського лісостепу України скіфської доби - Гелону - міста згаданих давньогрецьким істориком Геродотом гелонів, будинів, неврів та степових скіфів. Під час археологічних досліджень виявлені рештки вуличної забудови, господарські споруди, храми і жертовники, об’єкти залізоробного, бронзоливарного, гончарного, сільськогосподарського та інших виробництв, численні поховання у курганах, ґрунтових некрополях. Відкриті на території та околицях Більського городища і виразні старожитності інших епох української й європейської історії-стоянки мисливців і рибалок доби фінального мезоліту-неоліту, поселення бронзового віку, ранньослов’янські та давньоруські селища, залишки діяльності селітроварників епохи пізнього українського середньовіччя, фортифікаційні споруди російсько-польського прикордоння XVIIст.

З проведенням археологічних розкопок у Більську пов’язані імена визначних археологів В.Городцова, Б.Гракова, Б.Шрамка, чималої когорти сучасних українських та німецьких археологів. Значимість Більського городища як економічного, політичного і культурного центру скіфської доби стала приводом до створення у 2005 році на його території історико-культурного заповідника ”Більськ”.

У межах та в окрузі комплексу добре збереглися не тільки фортифікаційні споруди, значні групи курганів скіфської доби, а й давньоруські городища, майдани, рештки промислових виробництв. Тут же розташовані природні об’єкти з рідкісним рослинним світом та історичними ландшафтами. Серед них Ковпаківський дендропарк, Барвінкова гора, так званий дуб Г.Сковороди, гідрологічні пам’ятки – Більське джерело та Більське озеро.

На сьогодні Більське городище - пам’ятка археології національного значення. На його території та в окрузі рішенням сесії Полтавської обласної ради від 15.02.2001 року створена найбільша в Україні охоронювана археологічна територія площею понад 7500 га. Городище розташоване на території одного з мальовничих і найбільш сприятливих за екологічними характеристиками мікрорегіонів області.

Сьогодні є можливість відвідати Більське городище, оглянути його грандіозні укріплення – вали, ”за плечима” яких більше двох із половиною тисячоліть, але і в наш час ця величезна оборонна споруда вражає своєю величчю та масштабністю! Побувайте на археологічних розкопках, помилуйтесь краєвидами Поворскля, попийте воду із цілющого Більського джерела, ввійдіть у Ворсклу край урочища Рубіжного - колишньої межі Речі Посполитої і Гетьманщини та Московського царства і Російської держави, вклоніться мальовничій котелевській землі – батьківщині перекладача Гомера Миколі Івановичу Гнєдичу та легендарного партизанського командира Сидора Артемовича Ковпака

Популярні сторінки

Важливі посилання