logo tourism

  • афіша Кочубеївскі  скарби.11JPG
  • 100819

vechirka.pl.ua: Першу в Україні велику регіональну енциклопедію створив полтавець Віталій Ханко

. Опубліковано у Огляд ЗМІ

У Полтавському художньому музеї (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка відбулася презентація «Енциклопедії мистецтва Полтавщини», яка нещодавно вийшла друком у видавництві «Асмі». Над створенням цієї першої в Україні великої регіональної енциклопедії сім з половиною років, а фактично — все життя трудився добре відомий в Україні полтавський мистецтвознавець, член Міжнародної асоціації критиків мистецтва (у Парижі в ЮНЕСКО) Віталій Ханко.

У члена Національної спілки художників України та Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслуженого працівника культури України, лауреата премії імені Панаса Мирного Віталія Ханка зберігаються газетні вирізки з розповідями про художників полтавського краю, починаючи з… двадцятих років минулого століття! Це унікальний фонд інформації.  

Завдяки скрупульозному збору матеріалу (це тривала робота в архівах, музеях, бібліотеках, перевірка й уточнення фактів у компетентних органах, включаючи РАЦСи), в науковому доробку дослідника й історика мистецтва  Віталія Ханка раніше з’явилися книги «Миргородський державний керамічний технікум ім. М. В. Гоголя», «Словник мистців Полтавщини», «Миргородський мистецький словник», «Полтавщина: плин мистецтва, діячі», «Мистецтвознавча думка на Полтавщині», альбом про різьбяра М. Коргуна та низка інших видань (до речі, нещодавно студентка похвалилася викладачеві Віталію Ханку, що бачила його книжку в книгарні в Парижі).

І от тепер — вінець зусиль: унікальна «Енциклопедія мистецтва Полтавщини» в двох томах, присвячена художньому процесу на Полтавщині, починаючи з сивої давнини, діячам культури й мистецтва полтавського краю: архітекторам, майстрам декоративного та образотворчого мистецтва, дослідникам і популяризаторам творчих доробків, меценатам, фундаторам храмів.

Віталій Ханко не обмежився масштабами міст та містечок, де є творчі осередки, а заглибився в історію сіл і хуторів, де розвивалися ремесла, народна творчість. Він неодноразово побував у різних населених пунктах Полтавщини, де діяли або й досі діють мистецькі навчальні заклади, промислові артілі, фабрики художніх виробів. Багато годин і днів мистецтвознавець провів у музейних установах, досліджуючи мистецькі збірки й колекції, ретельно вивчав твори, залишені в спадок громаді митцями, які відійшли у вічність, журналістські матеріали про цих митців, спогади людей, які були знайомі з ними. 

До статей, вміщених в енциклопедичний двотомник, Віталій Миколайович додав перелік джерел, зокрема фахової й популярної літератури, 22-ма (!) іноземними мовами. 

До «Енциклопедії мистецтва Полтавщини» увійшло 1 848 статей, автор розлого подав історію мистецтва полтавського краю від часів палеоліту до сьогодні.

У добу Середньовіччя більшість населених пунктів на території, яка потім була окреслена як Полтавська губернія, мали фортечні укріплення. У літописах згадуються Лохвиця, Лубни, Пирятин, Хорол, Переяслав та інші міста цього краю. Пізніше на Полтавщині з’явилися полкові міста (в період Гетьманщини).

На початку ХХ століття настав новий період історико-культурного розвитку. У статтях-персоналіях, вміщених у енциклопедію, розповідається про життя і творчу діяльність людей, які проявили себе в різних царинах людського духу, додана бібліографія — перелік літератури, включаючи рідкісні видання, журнали, газети. Детально розглянута творчість архітекторів — В. Кричевського, В. Заболотного, Ю. Кодака, художників — В. Боровиковського, К. Білокур, І. Віцька, С. Васильківського, Д. Левицького, П. Мартиновича, О. Сластьона, М. Гаврилка, І. Северина, В. Седляра, Т. Шевченка, майстрів народного мистецтва — І. Білика, Н. Бабенко, В. Гарбуза, Г. Собачко, П. Юхименка, мистецтвознавців — В. Григоровича, В. Горленка, М. Макаренка, В. Щербаківського. 

Вихідці з полтавського краю здобули видатні імена в країнах західної Європи, Азії, в США, Австралії. Віталій Ханко значну увагу приділив діаспорі, присвятивши цій темі великий розділ в енциклопедії. Він виявив понад сім десятків знаменитостей зарубіжжя, чиї корені пов’язані з Полтавщиною, серед них — С. Делоне і Г. Старицька з Франції, М. де Гранмезон з Канади, М. Бутович, М. Дмитренко, С. Литвиненко, П. Рожанківський і Є. Шуматова зі США, Е. Мане-Кац з Ізраїля, М. Малецький з Хорватії, І. Майковський з Болгарії, Р. Пельше з Латвії. 

На презентації «Енциклопедії мистецтва Полтавщини» в музеї Віталій Ханко висловив вдячність видавцю й меценату Олексію Петренку, який допоміг втілити в життя масштабний задум, донести до читачів результат багаторічної дослідницької праці.

Фото автора

Популярні сторінки

Останні сторінки

Важливі посилання