logo tourism

  • афіша Кочубеївскі  скарби.11JPG
  • 100819

Новини Полтавщини: 165 років тому залишив світ відомий полтавець

. Опубліковано у Огляд ЗМІ

  3 грудня 1848 року відомий письменник, громадський діяч Євген Гребінка залишив цей світ, проживши всього 36 років.

На жаль, рання недуга завадила реалізації подальших планів Євгена Павловича, який, наче передчуваючи, за два роки до смерті почав видавати повне зібрання своїх творів. Регулярно друкуючись з 1833 року в усіх популярних тогочасних альманахах і журналах, за двадцять років письменницької праці він видрукував понад сорок повістей, романів і оповідань, 27 байок, ліричні поезії, які стали відомими піснями.

Чому ж так мало прожив наш земляк? Сірий і дощовий клімат Санкт-Петербурга негативно впливав на його здоров’я. Він часто застуджувався, кашляв В далекому місті він не мав ніякої матеріальної підтримки Навпаки, сам мріяв заробити грошей, щоб не думати про шматок хліба. Та, на жаль, це йому не вдалося. Рано помер батько, залишивши на утриманні Євгена велику родину. Все, що заробляв, йшло на допомогу рідним, яких треба було вивести в люди, вивчити.

Кожний день думав, де б заробити, де б надрукувати написане. Це завдяки його старанню сестра Людмила закінчила в Санкт-Петербурзі Патріотичний інститут, а брат Микола, здобувши освіту, став академіком, протягом багатьох років був відомим архітектором в Санкт- Петербурзі.

Гребінка не мав власної квартири в Санкт-Петербурзі, але його наймана квартира була відкрита для всіх. На літературні вечори збиралися не лише літератори, а й музиканти, актори. Частим гостем був і молодий Шевченко. Гребінка був одним із ініціаторів викупу талановитого юнака з кріпацької неволі. А при його сприянні в 1840 році на світ з’явився “Кобзар” Шевченка. В скрутні періоди життя Тараса Гребінка завжди виручав його, допомагаючи коштами.

Гребінка, як міг, допомагав вихідцям з України, молодим літераторам друкувати свої твори. З його ініціативи в Санкт-Петербурзі видавався альманах “Ластівка”. Гребінка також і фінансував його видання. В альманасі друкували свої твори Т. Шевченко, Г. Квітка, Л. Боровиковський, В. Забіла, П. Куліш та інші.

Деякі з творів цих авторів були заборонені цензурою. І саме завдяки альманаху вони побачили світ.

Гребінка на свої власні кошти відкрив училище для бідних дітей в селі Рудка, на батьківщині своєї дружини. Протягом трьох років, аж до самої смерті Гребінкй існував цей навчальний заклад. В ньому навчались здібні діти з селянських сімей.

Гребінка був людиною доброю, щедрою. Для себе в нього не вистачало ні часу, ні грошей. І навіть коли вже лежав тяжко хворий, він думав не про себе, йому було шкода дружину, маленьку трирічну донечку Надійку. “Хто їм допоможе? Хто виведе в люди маленьку Надійку?” – такими були тривоги вже вмираючої людини. Гребінка був щирим патріотом нашого краю В своїх творах він з любов’ю описав його чарівну природу, талановитих людей.

Матеріал з сайту Новини Полтавщини.

Популярні сторінки

Останні сторінки

Важливі посилання