logo tourism

  • 220219
  • pori-roku-bogdana-pivnenko1
  • IMG-5541047fe46ec9ed980993188457ab64-V
  • афіша Кочубеївскі  скарби.11JPG

21 річниця Конституції України

. Опубліковано у Оперативна інформація

У Полтаві протягом 2-х днів представники полтавської громади спільно з Управління культури Полтавської облдержадміністрації відзначала державне свято – 21 річницю Конституції України. Були задіяні працівники музеїв, науковці, історики, бібліотекарі, артисти обласної філармонії, журналісти.

27 червня у Державному історико-культурному заповіднику «Поле Полтавської битви» відбулася мультимедійна презентація проекту «Українські державотворці»: «Пилип Орлик і перша українська конституція», також відвідувачам запропонували ознайомитись із виставкою від Центральної міської бібліотеки «100 років з часу створення Генерального Секретаріату Української Центральної Ради - першого українського уряду»

Заступник директора з наукової роботи ДІКЗ «Поле Полтавської битви» Людмила Шендрик стисло, але змістовно розповіла про рід, життя та діяльність Пилипа Орлика. Зокрема, про шлях державотворця (чеха за походженням) від працівника канцелярії у Івана Мазепи до гетьмана Правобережної і Лівобережної України, від перемог і поразок Пилипа Орлика до поневірянь у засланні, про дружину і 8-ро дітей, намагання створити справжню європейську державу Україну. І, врешті-решт, про не справедливо забуту першу, так звану «Бендерську» конституцію 1710 року, яка фактично проголошувала Україну незалежною республікою. До речі, деякі витримки з документа і нині використовують американці.

В Україні Пилипа Орлика вшановують спеціальною поштовою маркою, ювілейною медаллю, меморіальною дошкою та пам’ятником у Києві. У Полтаві в 2016 році названо вулицю імені Пилипа Орлика (до цього – вул. Паризької Комуни), заслуженим художником України полтавцем Миколою Підгорним написано портрет політика.

У 16-ти статтях однієї з перших конституцій Європи (в оригіналі написаною латиною) йдеться про віру і намагання побороти Московський вплив у сфері духівництва, порушуються питання неподільної України, добросусідські відносини між країнами, 6, 7, 8 і 9 статті докладно описують державний устрій України. Також йдеться про податки і соціальні збори, військо, торгівлю, соціальні верстви населення, життя та устрій запорожців, тощо.

Якщо ж провести історичний екскурс у минуле, то всього конституцій в Україні разом із діючою нині до нашого часу було написано 10.

Ще в ХІ столітті за часів Київської Русі Ярославом Мудрим у 1000 році було укладено збірник давньоруського права «Руська правда». Це був перший літописний кодекс судових норм на українських землях.

Перший гетьман України Богдан Хмельницький конституцію не складав, але заклав низку засадничих конституційних норм у формі міжнародних договорів, зокрема Переяслівська загальнонародна рада (українсько-російський договір 1654 року). Це був військовий союз двох рівноправних держав, який на міжнародному рівні свідчив про відділення й незалежність козацької України від Речі Посполитої.

Першим офіційно визнаним писаним і збереженим до нашого часу законом у світі вважається Конституція Пилипа Орлика 1710 року.

Далі - Конституція Української Народної Республіки (Статут про державний устрій, права і вольності УНР). Затверджена Центральною Радою 29 квітня 1918 року, створена в останній день існування Центральної Ради.

У той же день гетьманом Павлом Скоропадським бали написані 2 документи української держави - «Грамота до всього українського народу» і «Закон про тимчасовий державний устрій України».

Проект конституції створила і Директорія УНР (кінець жовтня 1920 року), згідно з яким держава за формою правління ставала б президентсько-парламентською республікою з Головою Держави і Державною Народною Радою на чолі.

У період з 1919 по 1978 роки були написані ще 4 конституції Радянської України.

Новітню ж конституцію від 28 червня 1996 року , за якою живемо зараз світова громадськість визнала майже досконалою, цілком європейською і демократичною, чим маємо пишатись. Проте, для цього, мабуть, потрібен ще деякий час.

Книжкова виставка, присвячена історії першого українського уряду знайомить із джерелами минулих і сучасних поглядів науковців на державний устрій і конституцію України різних часів. Матеріалів не багато. І. Мазепа «Україна в огні й бурі революції 1917 – 1921 р.р.», Н. Черкашина «Історія України від давніх часів до сьогодення», С. Єфремов «Початок нової доби», робота полтавця кандидата історичних наук В. Ревегука «Полтавці – поборники державної незалежності України». Окрема полиця присвячена життю та діяльності Голови Директорії УНР, полтавцю Симонові Петлюрі.

(Більше матеріалів про історію конституції України та права громадян має Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Котляревського, працівники якої 27 червня організували інформаційний захід до дня конституції України у формі усного журналу «Україна – держава конституційна». Студентам-правознавцям та колегам-бібліотекарям на зібранні розповіли про їхні права, а потім перевірили отримані знання у грі «Правовий паркан». Нині відкриті читачам дві книжкові виставки - «Конституційний процес в Україні за Центральної Ради: від автономії до державності (червень 1917 - січень 1918 рр.)», «Живи і міцній, українська державо»).

Наступним пунктом урочистої подорожі полтавців у переддень свята було село Жуки Полтавського району. На території Меморіального комплексу слави українського козацтва, біля Каплиці Покрови Пресвятої Богородиці поклали квіти до знаку на честь уродженця села козацько-старшинському літописцю Самійлу Величку (1670–1728), вшанували і словацького просвітителя Даніела Крмана (1663–1740), який був свідком Полтавської битви і у своєму щоденнику описав зустрічі Івана Мазепи з Карлом ХІІ.

Відвідали історичні місця керівник апарату Полтавської райдержадміністрації Криуліна Валентина Миколаївна, заступник голови Полтавської районної ради Івженко Олексій Олександрович, Тахтаулівська сільська голова Кравцова Олена Борисівна керівництво Управління культури облдержадміністрації, голова Громадської ради про обласній державній адміністрації Голуб Володимир Семенович.

Пісенно-танцювальний ансамбль «Полтава» обласної філармонії виконав старовинні українські твори – «Пісню козацького коша», «Наш отаман Гамалія», звучала і поезія Шевченка, і молитва за Україну «Боже великий, єдиний».

Якби не спека, поїхали б і далі подорожувати зеленими просторами Полтавщини. Такою пізнавальною і доброю здалася компанія вболівальників за країну та її закон.

Але вирішили не гарячкувати, зустрітись наступного дня біля пам’ятників Т. Шевченкові та І. Мазепі у Полтаві.

 Про це у наступних публікаціях.

А.Горбаньова

Популярні сторінки

Останні сторінки

Важливі посилання