logo tourism

 • афіша Кочубеївскі скарби.11JPG
 • укргрузфест2019jpg
 • полтава туристична2
 • афіша 26 травня
 • банер
 • афіша оста
 • АФИШАТипография
 • Лесин Гай програмка
 • шар гора1
 • 5 червня М 2

У виставковій залі Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського проходитиме робота Третьої наукової конференції

. Опубліковано у Оперативна інформація

19-03-01-zhuki

1 березня 2019 р. у виставковій залі Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського проходитиме робота Третьої наукової конференції «Село Жуки – батьківщина літописця Самійла Величка», яку проводять Департамент культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації, Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського, Полтавська районна рада і Полтавська района адміністрація, за участі у рецензуванні та редагуванні матеріалів під час їх наступної публікації фахівців Центру пам’яткознавства НАН України і Українського Товариства охорони пам’яток історії та культури.

На зібранні науковців і краєзнавців з Полтави, Батурина, Опішні та Харкова будуть традиційно виголошені доповіді і повідомлення з проблем вивчення спадщини визначного земляка-літописця, козацької історії Полтавщини і села Жуків та його околиць від найдавніших часів до сьогодення, джерелознавчі і музеєзнавчі питання в історії краю. В роботі візьмуть участь історики, краєзнавці, працівники музеїв, учителі загальноосвітніх шкіл Полтавського району. Запрошуємо до участі шанувальників історії Полтавщини, студентів, учнівську молодь – учасників оглядів-конкурсів МАН України.

Початок роботи конференції – о 12-00.

Довідково…

Конференцією продовжується цикл краєзнавчих науково-популяризаціних заходів із увіковічнення імені нашого видатного земляка — найвідомішого літописця козацької епохи Самійла Васильовича Величка (бл. 1670 – після 1728) – автора монументального твору, що охоплює події української історії від початку ХVII ст. до 1700 року.

Майбутній літописець народився близько 1670 р. у козацькій родині на території Полтавського полку — у сс. Жуки чи Тахтаулове. Отримав освіту у Києво-Могилянському колегіумі, вільно володів кількома мовами. У 1690 р. вступив на службу до канцелярії генерального писаря В. Л. Кочубея, де пройшов шлях від канцеляриста до довіреної особи генерального писаря. Після переходу І. Мазепи наприкінці 1708 р. на бік шведського короля Карла ХІІ, С. Величка було заарештовано. Наступні 6 років він провів у в’язниці, звідки вийшов 1715 р. Після звільнення решту життя проживав у сс. Жуки і Диканьці під Полтавою, вчителював, навчаючи старшинських і сільських дітлахів, працював над укладанням одного із найбільш величних прозових творів України XVII – XVIII ст. — «Літопису», перекладав на українську мову відомі історичні праці.

У творі С. Величка на тлі української і світової історії знайшли відображення безпосередньо село Жуки, місто Полтава і вся Полтавщина, діяльність гетьманів Лівобережної та Правобережної України – І. Виговського, І. Брюховецького, П. Дорошенка, І. Самойловича, І. Мазепи, а також їх політичні здобутки і помилки часу творення європейських національних держав, набуття українцями неоціненного досвіду будівництва власної держави, воєнно-політичний виступ І. Мазепи, 310-та річниця якого виповнюється у 2019 р. Саме він остаточно засвідчив домінування європейського вектору в українській політиці.

За ініціативи Полтавської обласної державної адміністрації та громадськості порушене питання про відзначення на державному рівні знаменної дати в історії українського народу — 300 років від часу створення монументального твору української історико-мемуарної прози ХVІІ – ХVІІІ ст. — «Літопису» Самійла Величка, що має відзначатися в 2020 р. Ця видатна історична пам’ятка завершена автором на його батьківщині під Полтавою між 1715 і початком 1720-х рр. У 2020 р., імовірно, виповниться і 350 років від дня народження видатного козацького історика-патріота.

«Літопис» й описані в ньому події, пов’язані із нашим краєм, мають органічний зв’язок з реальним процесом сучасного державотворення, потребують системних заходів щодо увічнення пам’яті про них.

Цій справі в науковому та краєзнавчому вимірах саме й слугує проведення конференцій за «величківською» спадщиною, котрі цілком закономірно включають і питання місцевого краєзнавства. Перша з них пройшла у стінах обласного музею взимку 2017 року, Друга – зібрала вдвічі більше учасників на початку березня 2018 року. Третя вже традиційно об’єднала в ході презентації результатів досліджень науковців з Полтави, Батурина, Опішні і Харкова, земляків Самійла Величка, серед яких присутні як відомі вчені-фахівці, знані краєзнавці та музейники, так і вчителі загальноосвітніх шкіл, учнівська молодь – учасники краєзнавчих конкурсів та олімпіад. Спільними зусиллями всі вони прагнуть утвердити у суспільстві думку, що давнє козацьке село Жуки має бути місцем увічнення пам’яті людини, яка зберегла в своєму творі історію державотворчих зусиль українського народу і визначальну роль в цьому полтавців.

Популярні сторінки

Важливі посилання