logo tourism

  • афіша Кочубеївскі  скарби.11JPG
  • шар гора
  • Афіша 111
  • Афіша-2222
  • 64761719 2234107123476657 5485113484024741888 n

Древньому Гелону – особлива увага!

. Опубліковано у Оперативна інформація

Image00001 На базі Комунальної установи «Історико-культурний заповідник «Більськ» Полтавської обласної ради 21 липня було проведено Польовий семінар «Більський археологічний комплекс: проблеми та перспективи досліджень». Участь у заході взяли 25 археологів з різних куточків України.

Відрадно, що головними ініціаторами проведення семінару разом із керівництвом заповідника стали представники Інституту археології Національної академії наук (Д.С. Гречко, О.Д. Могилов, С.С. Бессонова, О.Є. Фіалко) на чолі з завідуючим Відділом археології раннього залізного віку доктором історичних наук С.А.Скорим. Слід відмітити унікальність даного семінару ще в одному аспекті. Уперше на теренах Котелевщини зібралися археологи-представники 6 регіонів: нашу область представляли працівники заповідника «Більськ» та Центру охорони та досліджень пам'яток археології управління культури Полтавської облдержадміністрації (І.М. Кулатова, О.Б.Супруненко), Харківську школу науковців – дослідники І.Б.Шрамко та С.А.Задніков. Крім того, на семінар було запрошено представників Сумщини (Є.М. Осадчий, О.В. Коротя, О.В. Кравченко), Луганщини (подружжя дослідників – О.В. Принь та М.В. Принь) та Донецького краю (В.О. Дмітрієв).

 

 

Image00002

Image00003

Image00004

Image00005

Усі ці люди багато років віддали задля того, щоб внести свій внесок у дослідження Більського городища. Більшість із науковців, що були присутні на семінарі, і надалі займаються вивченням пам'ятки та мають свої думки щодо розвитку заповідника «Більськ» та дослідження території древнього Гелону. Задля консолідації їх думок та дій і було організовано захід. Рішення, що були прийняті на семінарі, є вкрай важливими та давно були на часі.
Розпочався семінар із презентації нового наукового видання - «Археологічні дослідження Більського городища – 2013», виданого заповідником за дієвого сприяння СТОВ «Скіф». У збірнику представлені результати новітніх досліджень пам'ятки, яку ототожнюють з древнім Гелон. Планується, що дане видання стане щорічним.
Протягом 2-годинної дискусії було вирішено створити Координаційну раду з питань дослідження Більського городища як дорадчого органу при заповіднику. Було обговорено склад цього формування, завдання та режим роботи. Вирішено, що на початку кожного року, рада збиратиметься задля розгляду та обговорення пропозицій науковців щодо досліджень пам'ятки, а у ході археологічного сезону (липень-вересень) - для оцінки роботи археологів, підбиття підсумків досліджень. Важливим рішення є те, що надання Відкритих листів (дозволів) на проведення археологічних робіт на пам'ятці буде надаватися за умови передачі знахідок до наукових фондів ІКЗ «Більськ».
Бурхливо пройшло обговорення необхідності прийняття Програми археологічних досліджень Більського городища на 2015-2020. Із даною пропозицією виступили І.Б.Шрамко та С.А.Скорий. Дана думка була одностайно підтримана. Відразу ж було і створено робочу групу з підготовки Програми. Крім того, учасники семінару вирішили виробити єдиний шаблон щодо ведення польової документації для науковців, що досліджують Більське городище.
Представники Сумщини, які були на семінарі, висунули вкрай важливу пропозицію щодо створення філії заповідника «Більськ» на території їх області, що дасть змогу в подальшому створити на базі унікальної пам'ятки державний заповідник. Однак, на жаль, на території сусідньої області, не надто переймаються цією проблемою, тому й ситуація із виготовленням облікової документації, землевідведенням валів городища та Куземинського укріплення в межах Охтирського району Сумської області не проводиться взагалі.
На сам кінець учасники семінару оглянули археологічні розкопки на Західному укріпленні городища, які здійснюються дослідниками Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна під керівництвом кандидата історичних наук І.Б.Шрамко, та відкрили інформаційний щит на місці стоянки табору археологічної експедиції великого дослідника, професора Б.А.Шрамка. Далі була поїздка на Куземинське укріплення, вивченням якого займається група археологів на чолі з кандидатом історичних наук, старшим науковим співробітником Інституту археології Національної академії наук Д.С.Гречко.

Директор ІКЗ "Більськ"
І.І.Корост

Популярні сторінки

Важливі посилання