logo tourism

  • афіша Кочубеївскі  скарби.11JPG
  • 100819

4 березня виповнюється 200 років від дня народження Михайла Вербицького – автора мелодії Гімну України

. Опубліковано у Оперативна інформація

4 березня 2015 року Україна відзначає 200-річчя від дня народження Михайла Вербицького - композитора, автора музики Державного Гімну. 10 березня відзначається 150-та річниця від дня першого публічного виконання музики М. Вербицького із словами П. Чубинського «Ще не вмерла України і слава, і воля».

«Ще не вмерла Україна» вперше прозвучала 10 березня 1865 року у Перемишлі на музичному вечорі до роковин Тараса Шевченка. Дата створення національного гімну залишається дискусійною. Тривалий час вважалося, що твір був написаний 1862—1863 року. Текст П. Чубинського у Галичині вперше був опублікований у грудневому числі часопису «Мета», який вийшов друком близько 15 січня 1864 року. Ймовірно, це власне і наштовхнуло Михайла Вербицького до написання музики; за іншою версією – мелодію патріотичної пісні замовила Вербицькому перемишльська «Громада». Відразу після створення пісня «Ще не вмерла Україна» набула великої популярності серед патріотичної молоді Галичини.

Біографічна довідка:

Михайло Вербицький - один із перших українських професійних композиторів Галичини, народився 4 березня 1815 року у селі Явірник Руський, на Лемкiвщинi, у родині греко-католицького священика. Після смерті батька опікунство над хлопцем взяв його далекий родич — перемишльський єпископ Іван Снігурський – засновник музичної школи при перемишльській кафедрі УКГЦ. У цій школі навчався М. Вербицький, згодом – у Львівській духовній семінарії.

У другій половині сорокових років Михайло Вербицький пише релігійну музику — в цей період з’являється Літургія на мішаний хор, знамените "Ангел вопіяше" та інші церковні композиції. З активізацією театрального життя Вербицький створює музичний супровід до театральних вистав, здебільшого перекладної польської, французької, німецько-австрійської драматургії. Вербицький написав музику до понад 20 вистав - "Верховинці", "Козак і охотник", "Проциха", "Жовнір-чарівник" тощо. У 60-х роках композитор знову звертається до жанру співогри, коли у Львові був відкритий театр "Руської Бесіди". Для цього театру Вербицький пише побутову мелодраму "Підгіряни", одну з найпопулярніших п'єс композитора, згодом "Сільські пленіпотенти", "Простачку".

1850 року Вербицький отримав ієрейські свячення. Після переїздів протягом кількох років з однієї сільської єпархії на іншу, з 1856 року проживав у селі Млинах на Яворівщині.

В останні роки життя композитор займався педагогічною діяльністю, писав статті, творив музику. Серед його учнів були отці-композитори Віктор Матюк і Порфирій Бажанський. Помер Михайло Вербицький 1870 року в Млинах у віці 55 років.

Закон України «Про Державний Гімн України»

Постанова Верховної Ради України «Про відзначення 200-річчя з дня народження Михайла Вербицького»

Указ Президента України «Про відзначення 200-річчя від дня народження Михайла Вербицького та 150-ї річниці першого публічного виконання національного гімну»

За матеріалам Міністерства культури України

Популярні сторінки

Останні сторінки

Важливі посилання