logo tourism

  • афіша Кочубеївскі  скарби.11JPG
  • шар гора
  • афіша БАРВИ

Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. П. Котляревського 120 років

. Опубліковано у Оперативна інформація

23 квітня 2015 року колектив Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. П. Котляревського на чолі із заслуженим працівником культури України Тетяною Іванівною Зеленською урочисто відзначав свій 120-річний ювілей.

Участь в урочистостях взяли керівник апарату Полтавської обласної державної адміністрації Білокінь М.І., заступник голови Полтавської обласної ради Микійчук В.П., начальник управління культури Полтавської облдержадміністрації Фасій Г.І., Архиєпископ Полтавський і Кременчуцький Федір. Колектив бібліотеки отримав вітання від Голови Верховної Ради України Володимира Гройсмана. Працівники бібліотеки були нагороджені Грамотою Міністерства культури України, грамотами та подяками Полтавської облдержадміністрації, Полтавської обласної ради, управління культури Полтавської облдержадміністрації.
Завітали на ювілей численні друзі бібліотеки, користувачі, діячі науки і мистецтва. Концертні номери подарували мистецькі творчі колективи та окремі виконавці навчальних закладів, Полтавської обласної філармонії.
Полтавська ОУНБ ім. І.П. Котляревського – найбільша книгозбірня Полтавщини.
За 120 років своєї діяльності бібліотека змінила кілька приміщень, зосередила у своїх фондах більше 800 тисяч примірників книг, періодичних видань, брошур тощо та, безумовно, встигла завоювати звання потужного інформаційно-просвітницького центру.

Довідка про Полтавську обласну універсальну наукову бібліотеку ім. І. П. Котляревського

Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці – 120 років. Вона була заснована групою полтавської інтелігенції як Громадська бібліотека та відкрила двері для читачів 23 квітня (10 квітня за старим стилем) 1895 р. і відразу стала вогнищем культурного життя для всієї Полтавської губернії. Біля колиски новоствореної бібліотеки були такі видатні письменники, митці і громадські діячі як В. Г. Короленко, В. Л. Трегубов (міський голова), Г. Г. Мясоєдов, М. А. Базилевич,І. Ф. Павловський, П. М. Дубровський та інші.
Матеріальну допомогу надавали бібліотеці установи, організації і приватні особи, серед них губернське земство, місцеві банки. Усього протягом 1894 і 1895 років надійшло 2305 карбованців та 6097 томів книг.
Спершу в будинку Дамського добродійного товариства було відкрито читальню, а в будинку Кандиби, який мав сім світлих кімнат і стояв на Іванівській вулиці (тепер вулиця Гоголя) - абонемент. Офіційна робота бібліотеки розпочалася 23 квітня (10 квітня за старим стилем) 1895 року. До кінця року фондами бібліотеки вже користувалося понад тисяча читачів.
У добу Української національно-демократичної революції, в травні 1919 року, на базі громадської бібліотеки була організована Центральна наукова бібліотека, пізніше бібліотеку перевели у чудове приміщення колишнього Земельного банку (Першотравневий проспект, 10). У 1937 році у зв'язку з утворенням Полтавської області її було реорганізовано в обласну бібліотеку для дорослих.
Книжковий фонд бібліотеки напередодні Великої Вітчизняної війни налічував 150 тис. примірників. У період тимчасової німецько-фашистської окупації фонди обласної бібліотеки були розграбовані, але вже з перших днів визволення Полтави від гітлерівців заклад відновив свою діяльність у пристосованих приміщеннях.
У 1947 році бібліотеці передали двоповерхове цегляне приміщення по вулиці Шевченка, 3. Тут вона містилася 45 років.
У 1949 році на честь 150-річчя виходу в світ поеми "Енеїда" бібліотека отримала ім'я батька нової української літератури, нашого уславленого земляка І. П. Котляревського, а з 1966 року стала державною обласною універсальною науковою.
Уже в умовах незалежної України книголюби отримали чудовий подарунок – п'ятиповерхову будівлю сучасної архітектури по вулиці
Леніна, 17. Для оформлення інтер'єру бібліотеки заслужені художники України М. Підгорний та В. Колесников подарували прекрасні картини, портрети видатних земляків, серед яких І. П. Котляревський, М. В. Гоголь, П. Я. Рудченко (Панас Мирний), М. І. Гнєдич, літописець С. В. Величко, математик М. В. Остроградський. 5 червня 1993 року двері нового приміщення Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського гостинно відчинилися для відвідувачів.
Сьогодні ПОУНБ ім. І. П. Котляревського – головна бібліотека Полтавської області, це не тільки центральне сховище творів друку українською та іноземними мовами, осередок формування джерелознавчої та бібліографічної бази з історії та культури Полтавщини, науково-методичний, інформаційно-соціальний і освітній заклад, а і сучасний інформаційно-комунікаційний і культурний центр, завдяки якому полтавська громада навчається, отримує сучасні е-послуги, спілкується, знайомиться з творчістю українських письменників та митців, вивчає історію та культуру рідного краю.
Структура бібліотеки складається з 17 спеціалізованих відділів та Інтернет-центру, 10 секторів (в тому числі сектору Регіональний тренінговий центр, «Вікно в Америку», сектору «Канадсько-український бібліотечний центр»).
Фонд бібліотеки налічує 839 352 прим. (на 01.01.2015), в 2015 р. бібліотека передплатила 893 назви періодичних видань (675 журн., 218 газет), кошти на які виділила місцева влада.
Протягом 2014 року надано послуги 38510 читачам (183961 відвідувань) їм видано 774677 примірників творів друку. Крім того, веб-сайт бібліотеки відвідало 81776 віддалених користувачів.
Розуміючи мету розвитку бібліотек сьогодні – перетворення бібліотеки в багаторівневий інтегрований інформаційний центр, який би поєднував в собі функції традиційної бібліотеки, нові інформаційні послуги, які потребує суспільство та сучасне е-обслуговування користувачів, ПОУНБ ім. І. П. Котляревського використовує багаторівневу систему обслуговування користувачів. Це і обслуговування користувачів у спеціалізованих відділах бібліотеки, надання інформації через сайт бібліотеки та «віртуальну довідку», масові заходи, які направлені на патріотичне та духовне виховання молоді.
В бібліотеці постійно експонуються виставки, присвячені сучасним героям України: «Герої Небесної Сотні»; виставка-інформація «За честь, за долю, за Українську волю: полтавці – учасники АТО»; «Сучасні герої України».
При бібліотеці працюють Клуб любителів поезії, Клуб цікавих зустрічей, Клуб спілкування англійською мовою, Клуб спілкування німецькою мовою, експонуються виставки полтавських художників та митців, проводяться зустрічі з сучасними українськими письменниками. Пропагуються сучасні українські видання та твори полтавських письменників. Проводяться літературні та музичні вечори, творчі зустрічі, презентації нових книг полтавських літераторів, зустрічі на прохання користувачів бібліотеки.
На базі бібліотеки успішно працює Полтавський Регіональний Тренінговий Центр, в якому в 2013/14 роках було проведено 46 семінарів, тренінгів, круглих столів, виїзних навчань для 523 бібліотекарів області та 13 тренінгів для людей з особливими потребами, людей похилого віку (115 учасників).
В жовтні 2014 р. в Полтавському РТЦ відбувся тренінг для бібліотечних працівників Полтавської області «Бібліотеки як центри підтримки громади в умовах воєнної загрози: робота з внутрішньо переміщеними особами».
Спільно з ГО Аналітичний центр «Бюро економічних та соціальних досліджень» був реалізований проект «Бібліотеки – мости до е-урядування», який успішно діє і сьогодні. Бібліотека виборола почесне II місце у конкурсі Української бібліотечної асоціації «Е-урядування: реальний результат».
Колектив бібліотеки неодноразово надавав допомогу пораненим бійцям, учасникам АТО, які проходять лікування в Полтавському військовому госпіталі; допомагав речами, одягом, продуктами харчування, засобами гігієни бійцям АТО: Полтавському територіальному батальйону та батальйону спецпризначення «Полтава».
Бібліотека все більше розміщує інформацію про свої заходи на сторінках інернет-видань: «Полтавщина», «Нова година», «Новини Полтавщини», та співпрацює з регіональним телебаченням: з теле-радіо компанією «Лтава», полтавською телевізійною студією «Місто», інформаційним регіональним телебаченням «ІРТ», обласним радіо, має сторінку в соціальній мережі Facebook.
Громадські та молодіжні організації Полтавщини – постійні партнери бібліотеки в проведенні різноманітних заходів.

Популярні сторінки

Важливі посилання