logo tourism

  • афіша Кочубеївскі  скарби.11JPG
  • шар гора
  • Афіша 111
  • Афіша-2222
  • 64761719 2234107123476657 5485113484024741888 n

Про пам'ятник подіям та учасникам Революції Гідності та роботу Громадського форуму

. Опубліковано у Оперативна інформація

0002

На замовлення Полтавської облдержадміністрації та Полтавської обласної ради протягом 2014 та у І кварталі 2015 року відбулися відкриті конкурси для визначення кращих проектних пропозицій пам'ятного знаку (пам'ятника) на вшанування та увічнення подвигу Героїв Майдану.

Основою для формування умов та програми проведення відкритих конкурсів стала www.facebook.com/ploblarch та чинне законодавство, але організатори конкурсів максимально сприяли тому, щоб обидва відкриті конкурси проводилися на найбільш демократичних засадах:

до їх участі запрошувалися всі бажаючі;
представлені на конкурс роботи широко обговорювалися громадськістю;
враховувалися всі побажання небайдужих полтавців;
у складі журі працювали представники Громадських рад;
у складі журі працювали учасники „Полтавського Майдануˮ;
усі події, пов'язані з конкурсами, висвітлювалися ЗМІ та телебаченням.

Відкриті конкурси проводилися за підтримки:

‒ Виконкому Полтавської міської ради;
‒ Полтавської обласної організації Національної спілки архітекторів України;
‒ Полтавської обласної організації Національної спілки художників України;
‒ Громадської ради при облдержадміністрації та при обласній раді.

Для проведення відкритих конкурсів було сформоване компетентне журі. До його роботи залучалися заслужений діяч мистецтв, лауреати Державних премій в галузі архітектури, заслужені архітектори та художники України, академіки Академії архітектури України, досвідчені архітектори, скульптори, історики, фахівці у сфері культури, головний архітектор м. Полтави та Полтавської області.

Відкритий конкурс, рушійною силою якого мала виступити Громада, проводився вперше. Його організатори повністю забезпечили протікання конкурсної процедури у правовому полі та за колегіально погодженими умовами. Обговорення представлених на конкурс робіт здійснювалося шляхом проведення виставки та у спосіб інтернет-голосування. На першому етапі відкритого конкурсу – обговорення було особливо активним та мало широкий резонанс. Всього на конкурс було подано 14 ескіз-ідей та 6 проектних пропозицій. Свою думку щодо художнього образу майбутнього пам'ятника висловили близько 1760-ти небайдужих полтавців.

Разом з тим, журі конкурсу не визначило проектної пропозиції, яка б могла бути реалізованою за визначеним місцем ‒ на території поряд з будівлею облдержадміністрації, що по вул. Жовтневій,45. Такий результат був неочікуваним і дещо збентежив, як громадськість, так і журі конкурсів та його організаторів.
З метою конструктивної та фахової оцінки отриманих результатів, організатори конкурсу звернулися за консультаціями до Ради громадських експертів, яка була сформованою та діяла у процесі проведення „Міжнародного відкритого конкурсу на концепцію оновлення громадського простору центрального ядра міста Києва з меморіалізацією подій Революції Гідностіˮ, що тривав у м. Києві.

У процесі аналітичної оцінки з'ясувалася:

недостатня злагодженість у співпраці міської влади та місцевої державної адміністрації;
оголилася недовіра людей до діяльності владних структур;
стала помітною неготовність самих фахівців (архітекторів та скульпторів) до участі у конкурсі такого значення та за таких обставин, коли іде неоголошена війна, щоденно надходить інформація про нові жертви та набирає обертів масштабна криза;
форми та підхід до проектування виявилися застарілими і, як вважають представники громадськості, дещо „совдепівськимиˮ.
Суттєвий вплив на конкурсне проектування справили конфлікти, розбурхані на архітектурному факультеті ПНТУ ім.Ю.Кондратюка.

Зробивши відповідні висновки, організатори конкурсу зорієнтовані на подальшу роботу та тісну і плідну співпрацю усіх зацікавлених осіб та організацій роз0почавши новий виток обговорень та пошуку.

Громада має дати публічну оцінку результатам конкурсів і озвучити свої побажання, які не були виказані вчасно, або залишилися поза увагою фахівців.
Необхідно залучити до участі у процесі нових спеціалістів та створити по-справжньому дієвий актив, який пожвавить подальше протікання конкурсу.

Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України „Про архітектурну діяльність" та згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.1999 №2137 „Про затвердження Порядку проведення архітектурних та містобудівних конкурсів" визначення кращої проектної пропозиції пам'ятного знаку та місця його розташування чи забудови конкретної земельної ділянки здійснюється виключно на конкурсній основі.

Відповідно до законодавства України, конкурси усіх видів можуть складатися з одного або двох турів (за умовами проведення конкурсу). Перший тур конкурсу може проводитися за правилами відкритого конкурсу, що наразі відбулося (у два етапи). Згідно з законом, другий тур конкурсу проводитися виключно за правилами закритого або замовленого конкурсу. Замовлений конкурс передбачає формування складу авторського колективу виконавців конкурсного проекту. Це новий тривалий процес що здійснюється на договірних умовах і супроводжується фінансово. Новий виток конкурсного проектування необхідно ретельно підготувати, але насамперед узгодити з Громадою.
Місце розміщення пам'ятника принципово обрано.

Громада повинна сприяти широкому і активному обговоренню. У ході обговорень ‒ сформувати конкретні завдання для учасників наступного конкурсу, встановити терміни проектування та вести пошук, допоки не визначиться краща пропозиція, яка буде схвалена фахівцями.

Після нетривалих консультацій, організатори конкурсу запроваджують систематичне (щотижневе) проведення громадського форуму, основним завданням якого стане визначення принципової стратегії (формування умов) подальшої роботи для визначення кращої проектної пропозиції пам'ятника на вшанування подій та учасників Революції Гідності 2013-2014 років.

00010003000400060007000800090010

З цією метою 24.04.2015 відбулося засідання «круглого столу» під головуванням заступника голови Полтавської обласної ради В.П.Микійчука.
У його роботі прийняли участь:

БЄЛЯВСЬКА Оксана Юріївна ‒ кандидат архітектури, член Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при управлінні культури облдержадмінісрації

ВАДІМОВ Вадім Митрофанович ‒ начальник управління з питань містобудування та архітектури, головний архітектор м. Полтави, член журі відкритих конкурсів, що відбулися (за згодою)

ВЕРЬОВКІН Дмитро Миколайович ‒ громадської організації CityLab, співавтор Проекту реновації будівлі Кадетського корпусу (2014р.)

ІЛЬЇНА Антоніна Олександрівна ‒ головний спеціаліст сектору містобудівного кадастру Управління містобудування та архітектури Полтавської облдержадміністрації, експерт з грошової оцінки земельних ділянок, відповідальний секретар відкритих конкурсів, секретар журі відкритих конкурсів, що відбулися

КЕЛИМ-ЗОЛОТАЙКО Святослав Олександрович ‒ художник, журналіст, громадський активіст

КИЯНЧУК Ігор Русланович ‒ учасник „Полтавського майдануˮ, учасник руху „Ми — Європейці", член ГО „Інформаційний центр „Майдан Моніторинг" директор ТОВ „Полтава-Інтерм"

КОЗИРЕНКО Дмитро Сергійович ‒ архітектор, керівник громадської організації CityLab, співавтор Проекту реновації будівлі Кадетського корпусу (2014р.), учасник відкритого конкурсу (І тур), співавтор конкурсної роботи №050990

КОНДЕЛЬ-ПЕРМІНОВА Наталія Миколаївна ‒ кандидат архітектури, завідувач відділу архітектури та дизайну інституту проблем сучасного мистецтва Національної академії мистецтв України, член Ради громадських експертів Міжнародного відкритого конкурсу на концепцію оновлення громадського простору центрального ядра міста Києва з меморіалізацією подій Революції Гідності (2013-2014р.р.)

КОРОТИНСЬКИЙ Володимир Володимирович ‒ член Полтавської обласної громадської організації „Фонд інвалідів Чорнобиля"

КОРШУНОВ Дмитро Олександрович ‒ скульптор, старший викладач кафедри образотворчого мистецтва Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка, автор пам'ятників Марусі Чурай в м.Полтаві, Т.Г.Шевченку в смт Чорнухи Полтавської області та інших

ЛЕЩЕНКО Олександр Юрійович ‒ голова громадської організації «Громадський Майдан Полтавщини»

МАСЛАК Віра Миколаївна ‒ учасник Майдану в м.Полтаві, голова громадської спілки Ліги громадських організацій „Полтавська громада", член громадської ради при Полтавській обласній раді (за згодою)

МАШКОВСЬКИЙ Сергій Григорович ‒ директор благодійного Фонду «Четвертий вимір», член Громадської ради при Полтавській облдержадміністрації, учасник відкритого конкурсу (ІІ тур), автор конкурсних робіт №549999 та №999954

МИКІЙЧУК Володимир Пилипович ‒ учасник Майдану в м.Полтаві, заступник голови Полтавської обласної ради, співголова журі відкритих конкурсів, що відбулися

МИНАК Іван Олександрович ‒ представник Штабу національного спротиву окупації України, член Ради Майдану

ОЛЕШКО Сергій Олексанрович ‒ скульптор, член Національної спілки художників України, автор близько 10-ти пам'ятників, які встановлені на Україні та за кордоном (Бельгія, Польша), зокрема, лауреат Міжнародного конкурсу сучасної скульптури (2007р.) у м.Катовіца (Польша) і конкурсу на пам'ятник депортованим українцям в м. Львові (2008р)

ПАВЛОВ Віталій Володимирович ‒ начальник відділу туризму та охорони культурної спадщини управління культури Полтавського міськвиконкому

ПАНКОВ Олександр Борисович ‒ заступник начальника управління – начальник відділу по забудові населених пунктів Управління містобудування та архітектури Полтавської облдержадміністрації ‒ організатор процедури проведення відкритих конкурсів (І-ІІ турів), член журі

ПЕТУШИНСЬКА Юлія Віталіївна ‒ художниця, учасник Майдану в м. Полтаві, ініціатор доброчинної виставки-продажі «Українська весна» -2014 року, директор мистецької галереї «Арта»

СТАРОЛАТ Олеся Олександрівна – головний спеціаліст управління культури Полтавської облдержадміністрації

ФАСІЙ Геннадій Іванович ‒ начальник управління культури Полтавської облдержадміністрації, організатор процедури проведення відкритих конкурсів (І-ІІ турів), член журі

ШЕВЧЕНКО Віктор Сергійович ‒ архітектор, член Національної спілки художників України, автор чисельних пам'ятників та меморіальних комплексів, які встановлені в області та в Україні, зокрема, автор пам'ятників «Воїнам, загиблим в Афганістані», «Загиблим охоронцям правопорядку», Хреста «Українським загиблим козакам», що в м. Полтаві, меморіалу «Жертвам політичних репресій» в урочищі Триби Полтавського району та інших), учасник відкритого конкурсу (І тур) співавтор конкурсної роботи №344581 та №300184

ШЕВЧЕНКО Ростислав Вікторович ‒ публіцист, письменник, громадський діяч, член Ради Майдану

ШИРАЙ Віктор Євгенович ‒ лауреат Державної премії України в галузі архітектури 2000 року, лауреат премії В.Г.Короленка, академік Академії наук, член-кореспондент академії архітектури України, член національної спілки архітекторів України

Дискусія протікала доволі бурхливо, тому прийняти колективне рішення виявилося не таким прости завданням. У ході обговорень погодилися, що для подальшої роботи необхідно:

‒ Громадський форум має визначити терміни і чітке завдання для наступного проектування;
‒ подальша робота Громадського форуму має бути прозорою та доступною Громаді;
‒ місце встановлення пам'ятника позначити на місцевості з встановленням тимчасового знаку, що стане своєрідними відліком для проектування;
‒ до проекту необхідно залучати молодь, у числі якої є патріоти та учасники Майдану;
‒ робота Громадського форуму має бути вибудованою та конструктивною;
‒ у склад конкурсного журі включати осіб, які мають суспільну повагу та професійний авторитет;
‒ художній образ пам'ятника вирішуватися на високому професійному рівні;
‒ для організації роботи сформувати громадський актив, який буде сприяти розповсюдженню та збору інформації, та професійне журі, яке буде визначати переможця конкурсу;
‒ до участі у засіданні Громадського форуму допускаються усі бажаючі
‒ бажаючим приймати участь в роботі, необхідно підготуватися до неї: ознайомитися з законодавчою базою; переглянути пропозиції, які подавалися; визначитися щодо власних уподобань та сформулювати конкретні пропозиції;
‒ учасники засідань мають рухатися далі, не створюючи негативної атмосфери під час роботи, ‒ учасники форуму мають бути однодумцями, які працюють на кінцевий результат.

Дійшли згоди, що засідання Громадського форуму потрібно проводити щотижня. В зв'язку з відзначенням державних свят (1 Травня та 8 Травня) місце та час роботи Громадського форуму будуть уточнюватися додатково.
За взаємною згодою, модератором громадських форумів щодо визначення художнього образу пам'ятника Революції Гідності 2013-2014 років обрано ‒ ІЛЬЇНУ Антоніну Олександрівну ‒ головного спеціаліста сектору містобудівного кадастру Управління містобудування та архітектури Полтавської облдержадміністрації.

Заявки на участь у засіданні «круглого столу» подаються завчасно. Інформація про роботу «круглого столу» викладаеться:

‒ на офіційному сайті облдержадміністрації;
‒ на офіційному сайті Полтавської обласної ради;
‒ на офіційному сайті управління культури Полтавської облдержадміністрації;
‒ на власній сторінці Управління містобудування та архітектури облдержадміністрації у www.facebook.com/ploblarch;
‒ в соціальних мережах.

Популярні сторінки

Важливі посилання