Адреса: 36014, м. Полтава, вул. Соборності, 45; e-mail: kultura@adm-pl.gov.ua тел.: +380532561630, факс: +380532609329 Пн-Чт 8:00-17:15, Пт 8:00-16:00   
Департамент культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації

Версія для осіб із порушенням зору

paywatch_logo4.png
Previous Next

Дендропарк загальнодержавного значення "Криворудський"

                                                                                                                                  ВСТУП
Неповторна самобутність і краса Полтавського краю, його багата історична спадщина, чисте повітря і цілюща вода обумовлюють важливе значення Полтавщини як екологічно чистої зони відпочинку та туризму.
У Полтавській області 388 територій та об’єктів природо-заповідного фонду, у тому числі – 30 державного значення, що входять до обласного туристичного маршруту «Заповідна краса Полтавщини».
Так, на території Семенівського району знаходяться дендрологічний парк загальнодержавного значення «Криворудський», заказники державного значення Гракове і Солоне, а також заповідні об’єкти місцевого значення – пам’ятки природи: дуб звичайний, Богданівський і Веселоподільський парки.
                                                                                   ДЕНДРОЛОГІЧНИЙ ПАРК ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНОГО ЗНАЧЕННЯ «КРИВОРУДСЬКИЙ»
Дендрологічний парк загальнодержавного значення «Криворудський» (площа – 12 га, статус з 2016 року) розташований на півдні Семенівського району Полтавської області на території села Крива Руда. Для догляду за парком рішенням Полтавської обласної ради від 17 вересня 2008 року створено комунальну установу «Рекреаційний центр Криворудський».
Сам дендропарк «Криворудський» заснований у 1960 році місцевим шанувальником природи Сергієм Марковичем Лопатою (22.04.1907-13.01.1983).
Отримавши згоду на розбудову дендропарку на 12 га незайманої землі в центрі села, Лопата С.М. навесні 1960 року разом із небайдужими односельцями розпочали посадку дерев відповідно до затвердженого плану за ландшафтно-пейзажним стилем паркобудівництва. Так розпочалося життя дивовижного Криворудського дендропарку.
Коли основа парку була створена, Сергій Маркович вибудовував та реалізовував усе нові та нові плани щодо його подальшої розбудови, висаджування екзотичних та рідкісних рослин.
Нове життя Криворудського парку почалося з 2007 року і співпало з 100-річним ювілеєм Лопати С.М.. На честь засновника парку, 15 жовтня 2007 року на центральній галявині було висаджено два дерева гінкго дволопатевого, подаровані науковцями Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України. З цього часу щороку навесні до Дня довкілля організовуються зелені толоки, під час яких проводиться посадка нових ландшафтних композицій із високо декоративних та екзотичних дерев і кущів. Постійними учасниками цих акцій стали школярі та вчителі Криворудської ЗОШ, жителі села і всього району.
З 2009 року починається систематичне оновлення та збагачення дендрофлори парку, яка на даний час представлена понад 300 видами. У колекції дендропарку зберігаються рідкісні (8 видів) та екзотичні (13) дерева і кущі. З метою обліку рослин та для проведення систематизованої екскурсії дендропарком, у 2015 році його територію розбито на 11 секторів з позначенням штучно створених тематичних куточків та складено відповідну картосхему.
Важливою подією реконструкції території парку стало відновлення у 2010-2012 роках невеликого штучного водоймища басейного типу. Ще у 80-х роках ХХ ст. у Криворудському дендропарку існувало 4 маленьких ставки, пов’язаних між собою потічками. Однак, поступово вони руйнувались, система водопостачання перестала працювати і у 2007 році води в них не стало.
Після відновлення невеликого штучного водоймища басейного типу на місці одного з колишніх ставків, навесні 2013 року по воді попливли два величних лебеді – Леля й Гоша, яких передали з Державного дендрологічного парку «Тростянець». Загалом у зоокуточку дендропарку проживають декілька цікавих тварин та птахів, котрі завжди викликають позитивні емоції та захоплення у відвідувачів парку, насамперед – у дітлахів.
Відродження парку продовжується. Попереду реконструкція окремих ділянок, створення нових ландшафтних груп дерев і кущів, рекреаційних майданчиків, а головне – подальше збагачення колекції та пропаганда науково-освітньої й історико-культурної цінності парку, промоція його туристично-рекреаційної привабливості.
Отже, колекція дендропарку загальнодержавного значення «Криворудський» не залишить байдужим жодного відвідувача та спонукатиме до щирої любові рідної землі, флори і фауни, що нас оточують.
                                                                                                               ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ЕКОФЕСТИВАЛЬ «ЛЕЛЬ»
З 2010 року Рекреаційним центром «Криворудський» проводиться Всеукраїнський екологічний фестиваль «Лель», який вже є традиційним на Полтавщині. Метою фестивалю є збереження й розвиток української культури, виховання любові та почуття відповідальності за збереження рідної природи, збереження самобутності й традицій українського народу, патріотичне виховання дітей та молоді, надання виконавцям можливості для підвищення професійного рівня й стимулювання їхньої творчості.
Лель – це Бог Землі, родючості, добробуту й кохання, тому девіз фестивалю: «З любов’ю до природи, з любов’ю до України!».
Всі етапи фестивалю проходять на конкурсній основі та не мають вікових обмежень. Переможці отримують звання лауреата та нагороджуються дипломами і призами.
Постійно збираючи творчих людей, небайдужих до довкілля, фестиваль набуває популярності та продовжує свій розвиток.

Контактні дані:

38262 Полтавська обл., Семенівський район, с. Крива Руда

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.gmail.com

Замовлення екскурсій за телефоном (Екскурсії безкоштовні!): +38(050)7470726 

divider888.png

Анонси

Галерея

divider_copy.png
f1.png
f2.png
divider888.png

Культура і мистецтво

divider_copy.png
divider888.png

3D Тури

Facebook

divider_copy.png
divider888.png

Туристичні маршрути

divider_copy.png

Mobile