Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М.В.Гоголя

Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. М.В.Гоголя

Адреса театру: 36020, м. Полтава, вул. Жовтнева, 23,

Тел./факс 0532 56-94-83, 05322 7-33-92.

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Сайт: http://teatr-gogolya.pl.ua

Свою історію полтавський театр розпочав у 1808 році, появою першого професійного російсько-українського театру, що мав назву “Полтавський вільний театр”. Театр проіснував до 1912 року.

У 1818 році театр розпочинає свій новий етап роботи під орудою видатного українського письменника І.П.Котляревського, який створює для полтавського театру свої драматичні твори “Москаль-чарівник”, “Наталка Полтавка”. Окремі ролі І.П.Котляревський пише персонально для актора трупи М.С.Щепкіна, яки саме під час роботи в Полтаві був викуплений з кріпацтва. Репертуар театру складався з комедій, опер, балету. Проіснував до 1921 року.

З того часу історія пам’ятає безліч різних театрів, що короткочасно працювали в місті, десятилітні періоди забуття театральної справи, та в 1900 році у Полтаві відбулося урочисте відкриття нового театрального приміщення, що мало назву “Полтавський просвітницький будинок”. На честь цієї події було поставлено виставу “Ревізор” за М.В.Гоголем. Завісу до неї розписав Г.Г.Мясоєдов. Урочистим вважається і 2 люте 1902 року, коли вийшла вистава за твором нашого земляка П.Мирного “Лимерівна” з видатною М.Заньковецькою у головній ролі, а з нагоди 50-річчя з дня смерті М.В.Гоголя театру присвоєно найменування “Гоголівський”.

З 1919 року театр почав називатися “Радянський театр ім. М.В.Гоголя”. Хоча своєї постійної трупи театр не мав, в Полтаві було кілька театральних колективів, що мали змогу як і заїжджі театри грати на його сцені.

На весні 1936 році на базі Харківського комсомольського музичного театру створено постійну трупу, яку очолив художній керівник, режисер з м. Харкова В.Скляренко. Театр отримав назву “Державний театр музичної драми” ( з 1937 року – обласний). Першою виставою театру була опера “Сорочинський ярмарок” М.Мусорського ( 1.05 1936) у постановці народного артиста СРСР В.Скляренка. За творчим профілем театр поєднав в собі драматичний і оперний жанри.

Під час Великої Вітчизняної війни театральна трупа роз’єдналася. Частина колективу була евакуйована в Казахстан до міста Зирянівська, де театр об’єднується з робітничо-колгоспним театром м. Ізюму і продовжує працювати, дає вистави та воєнно-шефські концерти. Інша частина лишається в окупованій Полтаві, де за участю видатного співака Б.Гмирі здійснює постановки оперних та музичних вистав. 7 березня 1944 року актори повертаються з евакуації.

7 листопада 1958 року відбулося урочисте відкриття сучасного приміщення музично-драматичного театру ім. М.В.Гоголя.

50-60 роки – період високого творчого підйому і розквіту театру. Надзвичайно співучий склад театру дав змогу створити низку яскравих музичних вистав. Період 1970 – 1980 р.р. закріпив за театром славу одного з найкращих в Україні. Театр запрошують на гастролі в Москву, Ленінград. Під час цього туру театр дає виставу “Наталка Полтавка” І.П.Котляревського на сцені “Государственного Академического Большого театра” за участю у головній ролі народного артиста СРСР І.С.Козловського, який розпочинав своє творче життя саме на сцені полтавського театру. На початку 70-тих одразу дві вистави «Сім’я» І.Попова ( постановка народного артиста УРСР Б.Прокоповича) та «Трибунал» А.Макайонка (постановка заслуженого артиста УРСР В.Кашперського) одержують нагороди всесоюзного і республіканського значення.

Новим, сучасним віянням відзначився вихід У 1989 році рок-опера “Біла ворона” Г.Татарченка (режисер Р.Валько) поповнила досягнення театру другою премією республіканського фестивалю.

На базі театру неодноразово проводився заключний тур республіканського, а потім Всеукраїнського конкурсу на краще виконання ролі Наталки в безсмертній п’єсі І.П.Котляревського “Наталка Полтавка”. Переможцями цього конкурсу ставали актриси театру: заслужена артистка України В.Волкова і артистка М.Томм.

Сьогодення

Нині афіша театру традиційно поєднує вистави музичного і драматичного жанрів. Це – нестаріюча опера І. Котляревського на музику М. Лисенка «Наталка Полтавка», музичні комедії «Ніч перед Різдвом» В. Кашперського за М. Гоголем, «Сватання на Гончарівці» Г. Квітки-Основ’яненка, легенда “Енеїда “ В.Котляра та Ю.Кочевенка за однойменною поемою І.Котляревського з оригінальною музикою В.Скакуна, мюзикли «Бог є любов » ( “Едіт Піаф”) В.Ковтуна, Г. Цибань та “Пісні про любов, або Нова історія Золотої рибки” В.Чубенка, М.Юшка, українська класика „Мартин Боруля” та “Безталанна” І. Карпенка-Карого, „За двома зайцями” М. Старицького, “Лісова пісня” Лесі Українки, “Шельменко-денщик” Г.Квітки-Основ’яненка, сценічне втілення творів М.Гоголя “Шинель” та “Вій” за п’єсою Н.Садур, вистави зарубіжної драматургії „В очікуванні короля, або Обдурений чоловік” Ж.-Б.П. Мольєра та „Боїнг-Боїнг” М.Камолетті, сучасна драматургія „Різдвяні мрії старої діви” Н. Птушкіної, “Доньки-матері” О.Марданя, “Тев’є-Тевель” Григорія Горіна, “Звичайна історія” Марії Ладо, театралізовані концерти „Вечір російського романсу”, „Пісенні перлини України”, „Чарівний світ танцю”, “Довгі версти війни”, “, шлях Кобзаря”, літературні композиції “Безкровна війна” (присвячена жертвам голодомору) , “Ні я жива, я буду вічно жити” (посвячення Лесі Українки), вистави для дітей „Чіполліно” за твором Дж. Родарі, „Снігова Королева” Є. Шварца, „Кіт у чоботях” за Ш. Перро, «Бременські музики” В.Ліванова, Ю.Ентіна на музику Г.Гладкова, “Попелюшка” Є.Шварца, “Гука-Чака – вождь червоношкірих” за О.Генрі, “Кукарямба” за творами А.Ліндгрен, “Окрилена мелодія кохання” Т.Ламонової

Сьогодні трупу театру складають досвідчені майстри сцени і молодь. Десять митців колективу мають звання: народні артисти України Н.Ножинова, Ю.Попов, Ж.Северін, В.Голуб, В.Скакун, заслужені артисти України А.Репенко, О.Зазимко, В.Гостіщєв, О.Шеремет, М.Дудник.

При театрі створені додаткові підрозділи – симфонічний оркестр (диригент – народний артист України В. Скакун, з 2000 року ) і дитячо-юнацька театральна студія “Ну і дітки”(худ. керівник – Л. Лабзова, з 2003 року). Концертні програми оркестру складаються з творів видатних композиторів світу та сучасної української музики. Оркестр гастролював за кордоном (Ітілія, Росія), у якості єдиного представника України взяв участь у IV Міжнародному музичному фестивалі “Єврооркестр” у м. Жуковський, Московської області (Росія). Постановки дитячої студії увійшли до репертуару театру, заволоділи симпатіями юного глядача, завоювали визнання на багатьох театральних фестивалях.

У 2003 театром був започаткований Всеукраїнський театрального мистецтва “В гостях у М.В.Гоголя”, у яких беруть участь кращі театральні колективи України і гості з Росії.

У жовтні 2006 року театр відкрив свій 70 ювілейний театральний сезон, що ознаменувався видатною подією – присвоєнням театру статусу академічного.

Останні роки театр активно демонструє свої кращі вистави на теренах області під час гастрольної діяльності та участі у всеукраїнських і міжнародних фестивалях: “Данапріс”, “Кримський ковчег”, “Вересневі самоцвіти”, “Лесині джерела”, “Слав’янські зустрічі”, “Тернопільські театральні вечори”.

У вересні 2008 року, напередодні 200-річчя від дня народження геніального письменника, нашого видатного земляка М.В. Гоголя, приміщення обласного музично-драматичного театру закрито на капітальну реставрацію. Два з половиною роки тривали ремонтні роботи. Урочисте відкриття театру відбудеться у Міжнародний день театру 27 березня 2011 року виставою, що стала брендом театру “Наталка Полтавка” І.Котляревського та М.Лисенка.


Друк   E-mail