logo tourism

 • афіша Кочубеївскі скарби.11JPG
 • 100819

Інформація про стан галузі культури в області у 2013 році

. Опубліковано у Звіти про роботу

Культурне-мистецьке та освітнє забезпечення в області здійснюють 1741 заклад культури. Основним завданням є зміцнення духовності, забезпечення необхідних умов для розвитку й діяльності людини.     

Реалізуючи обласну програму економічних реформ на 2010-2014 роки «Успішна Полтавщина - заможна територіальна громада. Будуємо разом», Програму соціального розвитку сільських населених пунктів Полтавської області на 2013 рік забезпечено ремонтні роботи у 339 закладах культури на суму 14 млн., 937 тис. грн. Завершується будівництво Шишацької дитячої музичної школи. Відкрито пам'ятники: Герою Радянського Союзу, генералу армії, Михайлу Федоровичу Ватутіну, Т.Г. Шевченку у м. Гадячі, с. Яреськи Шишацького району.

Здійснено капітальні ремонти в Комсомольській, Гадяцькій дитячих музичних школах, Комсомольській та Кременчуцькій дитячих художніх школах. Відновлено Оржицьку дитячу музичну школу. Здійснюється капітальний ремонт приміщення Червонозаводської дитячої музичної школи. За останні два роки з різних джерел фінансування поліпшено матеріально-технічну базу Зіньківської дитячої музичної школи на суму близько 100 тис. грн. (закуплено комп’ютерну техніку, музичні інструменти, костюми). За кошти районного бюджету в сумі 26 тис. грн. проведено вибірковий ремонт цього навчального закладу. За бюджетні та благодійні кошти проведено поточні ремонти в 38 навчальних закладах області.

У 2013 році в області реалізовано:

 • театральний проект міжнародного формату «Зоряний шлях», який проведений Полтавським академічним обласним театром ляльок спільно з Українським центром Міжнародної спілки діячів театру ляльок «UNIMA – Україна» за сприяння Міністерства культури України та за підтримки обласної державної адміністрації. У фестивалі взяли участь театральні колективи із 9 країн: України, Росії, Польщі, Білорусі, Естонії, Болгарії, Сербії, Вірменії, Туркменістану. 14 творчими колективами показано 15 лялькових вистав для дітей та дорослих;
 • відзначено 70-річчя Полтавської обласної філармонії: проведено відкритий фестиваль класичної музики «Віват, Полтава!», в ході якого організовано 11 концертів за участю артистів Національної філармонії України, Полтавської, Сумської, Кіровоградської обласних філармоній, м. Кременчука та камерного оркестру «Провінція» з м. Набережні Челни, Росія. Фестивалем охоплено понад 10 тис. шанувальників класичної музики; мистецьку акцію «Майстри мистецтв – трудівникам села», якою охоплено всі райони області. Дано 75 концертів, які переглянуло понад 26 тисяч глядачів.
 • відкритий регіональний фестиваль-огляд інструментальної музики «Тьомкінські дні у Кременчуці» – перше масштабне музично-театральне дійство, присвячене всесвітньовідомому композитору із Кременчука – Дмитру Тьомкіну, володарю чотирьох Оскарів та 22-х номінацій на найпрестижнішу нагороду у кіномузиці;
 • регіональний фестиваль духовної музики «Небесні перевесла», присвячений 1025-літтю хрещення Київської Русі;
 • дві Міжнародні конференції, присвячені 150-річчю
  В.І. Вернадському: «Ідеї академіка В.І. Вернадського та проблеми сталого розвитку регіонів» у м. Кременчук та «Вчення В.І. Вернадського у сучасність» у м. Полтава.
 • відзначено 70-річчя від дня народження Р.О. Кириченко: біля пам’ятника народній співачці у м. Полтаві відбувся урочистий мітинг та покладання квітів, у Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. М.В. Гоголя відбулися вечір пам’яті «Благословенна піснею», міжнародна науково-практична конференція «Творчість Раїси Кириченко в культурному просторі України на прикордонні XX-XXI століть»;
 • до 155-річчя від дня народження Марії Башкирцевої, художниці, автора знаменитих Щоденників в області проведено ІІ Міжнародну наукову конференцію. Фонд "Відродження пам'яті Марії Башкирцевої" (м. Москва) представив оригінал картини художниці "Молода жінка, яка читає "Розлучення" Дюма". Картина експонувалася у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв ім. М. Ярошенка).
 • ХІІІ Міжнародний фольклорний фестиваль «Калинове літо на Дніпрі», у якому взяли участь 11 художніх колективів із 9 країн світу: Індонезії, Північної Осетії, Словаччини, Польщі, Іспанії, Португалії, Туреччини, Латвії, України.
 • Відзначено 350-річчя від дня проголошення м. Гадяча Гетьманською столицею, 70-у річницю визволення Полтавщини від фашистських загарбників.
 • Делегація у складі 50 осіб представляла Полтавщину у проекті «Парад вишиванок» в місті Києві. Шестирічна Олександра Срібна з
  м. Полтави отримала перемогу серед дитячих вишиванок. ІІ місце отримано у конкурсі «Диво-птах».

Всього у 2013 році управлінням культури забезпечено проведення 150 культурно-мистецьких заходи обласного значення.

На виконання Указу Президента України від 28 грудня 2012 року № 756 «Про проведення у 2013 році в Україні Року дитячої творчості», Плану заходів з підготовки та проведення у 2013 році в Полтавській області Року дитячої творчості, затвердженого розпорядженням голови Полтавської облдержадміністрації від 25.03.2013 № 143 протягом року проводилася низка заходів на покращення мистецької позашкільної освіти.

Реалізовано 30 проектів. Це обласні огляди-конкурси, фестивалі, олімпіади, виставки, пленери. Зокрема,:

- відкритий регіональний конкурс академічного сольного співу студентів вищих мистецьких навчальних закладів І – IІ рівнів акредитації на базі Полтавського музичного училища ім. М.В. Лисенка (квітень);    - відкритий регіональний конкурсу бандуристів імені Володимира Кабачка учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів (шкіл естетичного виховання), середніх спеціалізованих музичних шкіл та студентів вищих мистецьких навчальних закладів І – ІІ рівнів акредитації на базіПолтавського музичного училища ім. М.В. Лисенка (квітень);          - обласний конкурс образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва «Світ навколо нас» творчості учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів (шкіл естетичного виховання) та виставку його переможців на базі Полтавського академічного обласного театру ляльок (травень).

Традиційно до Міжнародного Дня захисту дітей 1 червня 2013 року в Полтавському академічному обласному театрі ляльок спільно із службою у справах дітей облдержадміністрації проведено свято «Щасливе дитинство» для вихованців інтернатних навчальних закладів, у м. Миргороді – міжрайонний фестиваль дитячої творчості «Миргородський квітограй».

14 грудня у м. Пирятині відбудеться обласний теле-шоу конкурс дитячої пісні і танцю «Естрадна веселка». 19 грудня – концерт абсолютних переможців міжнародних конкурсів 2012-2013 н.р. учнів шкіл естетичного виховання Полтавщини та симфонічного оркестру Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру
ім. М.В. Гоголя під керівництвом народного артиста України Віталія Скакуна.

Дитяча творчість Полтавщини була представлена на Всеукраїнському фестивалі «Писанковий рай - 2013», який проходив у м. Києві. Серед багатьох представлених регіонів України творчі роботи (500 писанок) Полтавщини здобули І місце.

Збережена й функціонує мережа закладів, установ культури й мистецтва, де діти мають змогу реалізувати свої творчі здібності, – 858 клубних закладів, 809 бібліотек, 33 музеї, 44 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних заклади (школи естетичного виховання), Полтавське музичне училище імені М.В.Лисенка, Гадяцьке училище культури імені І.П.Котляревського. При дитячих школах естетичного виховання працює 57 філій і класів, навчається 10663 учні, що на 22 особи більше порівняно з 2012 роком (збільшився контингент учнів: у Семенівській дитячій музичній школі – на 10 осіб, у Великосорочинській дитячій музичній школі – на 9, Великобагачанській дитячій музичній школі імені Ф.Д.Кушнерика – на 6), працює 1181 викладач. 198 учнів здобувають початкову професійну мистецьку освіту в 2 студіях Полтавського музичного училища імені М.В.Лисенка та Гадяцького училища культури імені І.П. Котляревського. Станом на 01.09.2013 із загальної кількості дітей (125780 осіб), які навчаються в 701 загальноосвітньому навчальному закладі Полтавської області, професійну початкову мистецьку освіту здобувають 8,6% дітей.

З метою залучення та стимулювання у дітей інтересу до читання якісної сучасної літератури, виявлення читацьких уподобань та пріоритетів, вироблення навичок самостійної роботи з книгою у бібліотеках області проведено обласний етап конкурсу «Найкращий читач Полтавщини – 2013», в якому взяли участь діти віком 12-13 років.

Протягом квітня – травня 2013 року серед читачів районних та міських бібліотек для дітей області проходив конкурс дитячих світлин «В об’єктиві – Дитинство». На конкурс представлено 126 робіт з 21 районної, 2 міських ЦБС та 3 міських бібліотек для дітей.

За створення серії буктрейлерів обласна бібліотека для юнацтва ім. Олеся Гончара отримала відзнаку Української Бібліотечної Асоціації та Бібліомосту.

Всього на проведення заходів з підтримки молодих творчих особистостей з обласного бюджету виділено близько 300 тис. грн.

2014 рік оголошений Роком Шевченка в Україні.

Прийнято розпорядження голови облдержадміністрації «Про відзначення в області 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка». Протягом року проводиться обласний огляд народної творчості «Квітуй, прекрасна, батьківська земля!». Переможці огляду – кращі колективи будуть представлять Полтавщину у м. Києві на творчому звіті майстрів мистецтв та аматорів народного мистецтва, який згідно з графіком відбудеться у листопаді 2014 року.

Заплановано чимало культурно-мистецьких заходів, які будуть проходити в обласному центрі, багатьох населених пунктах області, особливо, де побував відомий письменник.

В області продовжувалася робота в рамках програми «Бібліоміст». Переможцями програми стали ще 4 бібліотеки області. Всього – 86 бібліотек.

В Регіональному тренінговому центрі на базі Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.П. Котляревського проведено у поточному році 30 тренінгів для 370 бібліотечних працівників області та користувачів бібліотеки.

Найважливішими соціально-економічними проблемами сфери культури області є відсутність на сьогоднішній день коштів на продовження ремонтних робіт з реставрації Полтавського краєзнавчого музею та проведення капітального ремонту приміщення обласної філармонії.

Популярні сторінки

Останні сторінки

Важливі посилання