logo tourism

  • афіша Кочубеївскі  скарби.11JPG
  • шар гора
  • Афіша 111
  • Афіша-2222
  • 64761719 2234107123476657 5485113484024741888 n

Анонс презентації історичного роману "1709" Леоніда Полтави

. Опубліковано у Анонси заходів

00155Захід відбудеться у приміщенні обласної бібліотеки для юнацтва імені Олеся Гончара у вівторок 7 червня о 12-00 год. за адресою: вул. Олеся Гончара, буд 25 (колишня вул. Енгельса). Громадськості книгу представить її упорядник і автор передмови, голова обласного товариства "Просвіта" Микола Кульчинський. У презентації візьме участь заступник директора музею "Поле Полтавської битви" Людмила Шендрик.

Організатори заходу: обласне товариство "Просвіта" імені Тараса Шевченка, обласна бібліотека для юнацтва імені Гончара.
Довідково: Роман «1709» видано обласним товариством "Просвіта" за фінансового сприяння товариства української мови в Чікаго, зокрема родини Боднаруків-пані Віри і пана Богдана. Видання книги є продовженням діяльності полтавських просвітян у справі розвінчання брехливих імперських російських міфів про Полтавську битву 1709 року та постать Івана Мазепи. Як відомо, цьому гетьману з ініціативи «Просвіти» у Полтаві встановили пам’ятник та згідно з розпорядженням голови ОДА В.Головка перейменували на честь Івана Мазепи одну із найбільших вулиць обласного центру-Калініна. "1709" - один із найкращих романів Леоніда Полтави, творчість якого посідає значне місце у діаспорній літературі.
Леонід Полтава (справжнє прізвище - Пархомович) - видатний письменник на еміграції після Другої світової війни. З ініціативи Полтавського обласного товариства "Просвіта" вулицю імені німецького комуніста Ернста Тельмана згідно з розпорядженням голови ОДА В.Головка перейменовано на честь Леоніда Полтави - уродженця Полтавської губернії (Російська імперія). Символічним є те, що народився 24 серпня 1921 р. Трохи більше року не дожив до свого 70-річчя, а відтак і до проголошення незалежності України, за яку він так довго боровся. Опинившись далеко від рідного краю, взяв собі як літературний псевдонім назву малої батьківщини – Полтава – і гідно проніс його над світом. Журналіст радіо «Свобода» та радіо «Голос Америки». Драматург, редактор еміграційних видань Організації Українських націоналістів, дитячий поет. Член еміграційної спілки АДУК – Асоціації Діячів Української Культури. Жертва комуністичного сталінського терору (батька вбили працівники НКВД СССР, переслідували матір). Народився в родині сільського лікаря Едуарда Адамовича Пархомовича, мати Любов Іванівна – учителька. Навчався у Ніжинському учительському інституті (1940). В часи ІІ світової війни – активіст культурницького руху, кореспондент українських видань Ромен та Харкова. Згодом – у підпіллі, у числі остарбайтерів у Німеччині. Опинявся кількаразово в концтаборах; у повоєнні роки – у таборах для біженців у Німеччині. Живе кілька років у Парижі, потім у Мадриді очолює український відділ Іспанського радіо, згодом працює на радіо «Свобода» у Мюнхені. З 1958 – у США, де працює в українській редакції радіо «Голос Америки», редагує газету «Свобода». 1946-го виходить його перша збірка «За мурами Берліну», до якої ввійшли поезії часів ІІ світової війни, а 1948 – збірка «Жовті каруселі». 1952 у Мюнхені було видано невеличку збірку його новел під назвою «У вишневій країні». Згодом за океаном виходять ще чотири поетичні збірки: «Біла трава», «Вальторна», «Із еспанського зшитка», «Смак Сонця». У 1953 виходить збірка «Українські балади», а у 1958 – «Римські сонети», «Семен Якерсон з України» (5–7 березня 1966 , Вашінгтон) – поема про сотника Армії УНР Семена Якерсона. Леонід Полтава – чудовий дитячий поет, на творах якого виростали покоління українців Західної Європи та Америки. Ось деякі з його дитячих книжок: «Котячий хор», «Подорожі і пригоди Миклухи-Маклая», «Абетка веселенька для дорослих і маленьких», вірші, казки, поеми, оповідання, лібретто оперет «Лис Микита», «Лісова царівна», «Мавп’ячий король», «Лисячий базар». Похований на українському православному цвинтарі Св. Андрія у Саут-Баунд-Бруку, штат Нью-Джерсі.

Прес-центр Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка

Популярні сторінки

Важливі посилання