logo tourism

  • афіша Кочубеївскі  скарби.11JPG
  • шар гора
  • Афіша 111
  • Афіша-2222
  • 64761719 2234107123476657 5485113484024741888 n

Анонс обласного свята «Козацької слави цілюще джерело»

. Опубліковано у Анонси заходів

31 травня 2014 року в с. Приліпка Козельщинського району Полтавської області відбудеться обласне свято «Козацької слави цілюще джерело»

Організатори свята:

  • Козельщинська районна державна адміністрація
  • Козельщинська районна рада
  • Відділ культури і туризму Козельщинської райдержадміністрації.

Мета свята - пропаганда та продовження козацьких традицій.

Свято проводиться в Козельщинському районі, на знаменитій Шар – горі. Закономірно, що цей обласний захід відбувається на цьому мальовничому місці. Припсілля – це древня Говтва, це Хорішки, Приліпка, інші села і, безумовно, предковічна Шар-гора.

Перша згадка про одне з найдавніших поселень України, Говтву, зустрічається у “Повчанні” Володимира Мономаха у 1095 році.

 Саме тут упродовж століть міцніло, мужніло, розширювалось, боролось сотенне, а потім повітове місто Говтва. Сліди древнього укріплення слов’ян – вали – збереглися і донині у східній частині Шар-гори, де, очевидно, була цитадель фортеці, а в козацькі часи – центр міста.

Говтва була надзвичайно важливим форпостом на південно-східних рубежах Київської Русі, свідком і учасницею багатьох відомих, зокрема й суперечливих і трагічних подій в нелегкій для України і її державності час.

Які тільки вітри історії не проносилися над схилами цієї гори! Криваві бої з половцями, трагічний період татаро-монгольського нашестя, потужні хвилі козацьких повстань у часи польсько-шляхетського поневолення України.

І саме тут, на схилах Шар-гори, побіля Говтви, теж відбулася велика битва козацьких повстанців під проводом самого гетьмана Якова Острянина, або, як називали його козаки, - Остряниці, із польським військом. Зазирнімо в минуле, згадаймо історію, щоб належно оцінити мужність і стійкість наших козаків.

Козаки Говтвянської сотні відзначилися у визвольній війні під проводом Богдана Хмельницького. Шаблі козацьких загонів на чолі із сотником Остроградським схрещувалися з татарами. Це той славний козацький рід, який дав пізніше світові математика – академіка Михайла Остроградського, могила якого знаходиться неподалік у селі Пашенівка.

Спливав час, змінювався територіально-адміністративний устрій, поступово втрачалося значення Говтви як фортеці.

Сьогодні, у ХХІ столітті, наші погляди знову звернені крізь віки. Здається, що й досі чути брязкіт козацької зброї. Ця історична місцевість надихала творчих особистостей: Івана Котляревського, Максима Горького, Остапа Вишню, Андрія Головка. Бував тут у 30-х роках і Павло Тичина, працював у Приліпці учителем Олесь Юренко, змальовував припсільські краєвиди художник Іван Дряпаченко. Часто приїздили на говтвянську гору Олесь Гончар, Дмитро Косарик.

Знаменно, що історія славної Говтви відображена у символіці Козельщинського краю. Шабля-стріла на малиновому полі – елемент, що входив до герба Говтви, - вказує на історичну роль краю, його козацькі традиції.

І в рядках гімну Козельщинського краю теж говориться про відвагу наших пращурів:

І пращури наші – відважні герої,

Їхслава лунає крізь сиві віки.

На битву ставали у грізнім двобої

Із древньої Говтви звитяжні полки.

         Свято стало традиційним, воно відзначається щороку високим рівнем організації та сприйняттям у культурно-мистецькому житті району.

На Шар-горі збираються жителі Припсілля, багатьох сіл і селищ козельщинського краю, керівники підприємств, установ, організацій із трудовими колективами, а також шановані гості – представники області, делегації з інших районів Полтавщини.

У святі беруть участь професійні та аматорські колективи, народні умільці Козельщинського району та області. Гості свята зможуть почути гуркіт гармат, тупіт кінських копит, передзвін шабель. Стануть свідками театралізованого козацького дійства, матимуть привід поспілкуватися у дружному колі, поринути у часи козацької минувшини, відчути себе нащадками славних пращурів, продовжувачами традицій.Гостинні господарі козацьких куренів запросять пригоститися традиційними стравами української кухні. А колоритні баба Параска та баба Палажка почастують справжнім козацьким перваком.

На гостей та учасників свята чекають веселі музичні та спортивні розваги і конкурси.

Початок свята о 10.00.

Адреса: с. Приліпка, Козельщинського району Полтавської області.

Контакти:

оргкомітет - (05342)3-14-45

Популярні сторінки

Важливі посилання