logo tourism

  • афіша Кочубеївскі  скарби.11JPG
  • шар гора
  • Афіша 111
  • Афіша-2222
  • 64761719 2234107123476657 5485113484024741888 n

Про виставу "Наталка Полтавка" Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В.Гоголя

. Опубліковано у Фотогалереї

image00032«Наталка Полтавка» – унікальний музично-драматичний твір нашої національної спадщини. Літературно-драматургічна основа твору належить перу нашого видатного земляка, першого класика нової української літератури, Івану Петровичу Котляревському. «Наталка Полтавка» була створена у 1819 році спеціально для Полтавського театру, яким на той час керував І.П. Котляревський.

Роль Виборного писалась персонально для одного з артистів трупи – видатного актора, майстра сценічного реалізму, Михайла Семеновича Щєпкіна. Багато композиторів своєю творчістю збагачували твір ( О. Барсицький, А. Едлічка, І. Ландвер, О. Маркевич, М. Васильєв), але музика іще одного нашого славетного земляка, Миколи Віталійовича Лисенка, створена у 1889 році, з вдалими високо художніми обробками народних пісень закріпила за «Наталкою Полтавкою» славу української народної опери, що вже друге століття не сходить зі сцен театрів світу.

В Полтавському театрі ім. М.В. Гоголя за останні 75 років «Наталку Полтавку» в різних версіях ставили чотири рази. (1936 р., режисери – народний артист СРСР І. Мар'яненко, О.Кобець, 1959 р., режисер – народний артист України Б. Прокопович, 1969 р., режисер – народний артист України Б. Прокопович, 1994 р., режисер – заслужений артист України В. Кашперський).

Незабутнім в історії театру залишився гастрольний виступ у 1971 році на сцені "Государственного Академического Большого театра" в Москві. Роль Петра у виставі виконав народний артист СРСР І.С. Козловський, який розпочинав своє творче життя саме на сцені полтавського театру.

На базі театру неодноразово проводився заключний тур республіканського, а потім Всеукраїнського конкурсу на краще виконання ролі Наталки в безсмертній опе6рі І.П. Котляревського, М.В. Лисенка "Наталка Полтавка". Переможцями цього конкурсу були актриси театру: заслужена артистка України В. Волкова (1969 р.) і артистка М. Томм (1994 р.).

Фотографії зроблено Максимом Мотайлом 21 березня 2012 року

Останні сім років «Наталка Полтавка» не входила до репертуару театру, що було пов'язано з відсутністю в трупі вокаліста-тенора. Та й остання версія постановки дещо застаріла. Сучасний світ, з новітніми технологіями, вимагає нового погляду на будь-яке мистецтво, а особливо театральне. Тому для нової, вже 5-ої постановки, театр запросив на роль Петра студента Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського Едуарда Ільницького та постановника – режисера Національної філармонії України, викладача режисури Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського, режисера-постановника вистав на сценах оперних театрів Києва, Харкова, Одеси, Щецина (Польща) – Ірину Нестеренко.

Прем'єра нової вистави відбулася 22 березня. Чим же відрізнятиметься нова постановка від попередніх?

У будь-якій виставі режисер завжди відшукує співзвучність думки автора з сучасністю і з власними поглядами, намагається зробити особливі акценти. Ірина Нестеренко у своїй постановці хоче підкреслити глибинну народність невмирущої «Наталки Полтавки». Час іде, змінюється суспільний устрій, але люди – полтавці, такі, що вміють відстояти своє право на свободу і щастя, про яких писав Котляревський, живуть і нині, залишаючись гідними нащадками своїх прадідів.

В новій постановці яскравим зразком багатогранного сучасного мистецтва, у якому співіснують різні музичні жанри, є поєднання етнічного і оперного співу. Гармонійно доповнюючи один одного, лунають оперна арія Наталки у виконанні Маргарити Томм (переможниці Всеукраїнського конкурсу на краще виконання ролі Наталки) і народні пісні у виконанні етнічного гурту «Стрибожі внуці».

Вперше режисером перенесено акцент з драматичного матеріалу на музичний. Тепер це не музична вистава, а опера, де музика М. Лисенка тісно вплетена в дію як невід'ємна частина драматургії І. Котляревського. На знаки такої зміни фахова специфіка режисера.

А головне, вистава, з одного боку відійшла від «побутовості», отримавши піднесене поетичне звучання, а з іншого – отримала живе народне дихання. З вистави малої форми на 6 виконавців, «Наталка Полтавка» перетворилася на велике живе полотно, де події розгортаються не просто в родині Наталки, а на очах громади, людей, полтавців. У виставі задіяний весь творчий склад театру: оркестр, балет, артисти драми, вихованці дитячо-юнацької студії театру. Нові декорації, відеопроекія, ставок із справжньою водою доповнять сприйняття живого сучасного театрального мистецтва.

Лада Лобзова

Популярні сторінки

Важливі посилання