На гостини до Гоголя з’їхалося більше 400 театральних митців

. Опубліковано у Звіти про виконання заходів

000069

З 1 по 7 квітня 2019 року у Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. М.В. Гоголя відбувся ХІ Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва «В гостях у Гоголя». Цьогоріч Полтавщина приймала гостей з Києва, Одеси, Сум, Харкова та Коломиї. Сім днів – сім вистав. Щовечора – вщент заповнений глядачами театр, щовечора – нове театральне потрясіння. Адже, як писав Микола Гоголь,  «…театр ніяк не дурниця і зовсім не пустопорожня річ, якщо взяти до уваги те міркування, що в ньому… натовп ні в чому несхожих між собою,… може раптом потрястися одним потрясінням, заридати одними сльозами і засміятися одним загальним сміхом».

 Розпочався фестиваль «В гостях у Гоголя» традиційно 1 квітня у день народження нашого славетного земляка. Право відкривати мистецький форум було надано Одеському академічному театру музичної комедії ім. М. Водяного. Колектив презентував на гоголівській сцені свою інтерпретацію мюзиклу «Ніч перед Різдвом» (режисер – Микола Покотило). Масштабні декорації, музика Ігоря Поклада, колоритні масові сцени і талановиті солісти — все поєдналося у виставі одеситів, які вперше завітали на фестиваль з часів його заснування.

Вже стало традицією запрошувати на гостини до Полтави колектив Київського національного академічного  театру оперети. Полтавський глядач кожного року з нетерпінням чекає на мистецьку зустріч з його артистами, адже їхні концерти – це поєднання класичного та сучасного репертуару, свято музики і танцю. Концертна програма «Оперета єднає!» (режисер – директор – художній керівник, народний артист України Богдан Струтинський) стала символічним культурним закликом до єднання. Адже саме на культурному підґрунті виховується стійкий моральний дух та любов до Батьківщини. Тому й не випадково у концерті звучали  кращі зразки української пісенної спадщини.

Фестивальну естафету продовжив Сумський академічний обласний театр драми та музичної комедії ім. М. Щепкіна з виставою «Подкольосін» (режисер – заслужений діяч мистецтв України Костянтин Дубінін) за творами М. Гоголя «Тяжба», «Одруження» та «Ранок ділової людини».  У третій день фестивалю глядачам запропонували задуматись, яким би був світ без кохання, наскільки важко бути самотнім, як змінюють нас ніжні почуття.

Після абсолютно надзвичайної події, представленої сумським театром, для полтавців і гостей Полтавщини  вирував «Сорочинський ярмарок» Харківського академічного театру музичної комедії. Народний гумор, народні персонажі, український фольклор та, звичайно ж, Гоголь (актор Іван Орлов), який нібито в реальному часі створював історію про кохання Гриця та Параски. Улюбленцями публіки цього вечора стали Солоха  та Афанасій Іванович, які тримали емоційний градус постановки на високому рівні. «Сорочинський ярмарок» харків’ян на театральних підмостках був як за Гоголем – щось «… яскраве, строкате так і кидалося в очі». Така щирість, строкатість та гумор прийшлися до смаку полтавській публіці, яка щедро нагородила колектив оплесками.

  5 квітня у рамках фестивалю була гоголівська «Шинель» (режисер – Олег Мельничук) у постановці Київського академічного театру юного глядача на Липках. Глибока психологічна вистава, після якої замислюєшся, чому такий жорстокий світ, чому у дивному світі не сприймають дивних людей? Адже цькування, знущання та злоба один до одного веде в нікуди. Башмачкін (актор Руслан Гофуров), який все життя тішився переписуванням літер, що стали йому рідними, нікому не роблячи зла, зазнав значної втрати. Він хотів нову шинель, але жорстокий світ вирішив познущатися з нього... Маленька людина, яка жила у своєму світі, неприйнята іншими, йде в небуття. Що далі? Запитання риторичне, як і фінал вистави, від якого душать сльози, коли у сучасних глядачів, запитують «Чого тобі хочеться?».

Філософську тематику і драматизм театрального мистецтва продовжив колектив Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім. І. Озаркевича. Цього року полтавський глядач мав змогу побачити драму «Камінний хрест» за В. Стефаником (режисер – директор – художній керівник коломийського театру, народний артист України Дмитро Чиборак). Мова з буковинським діалектом, драматична, але така сучасна тема еміграції і заробітчанства, любов до рідної землі та проблема втрати свого місця у цьому світі розкривалися у постановці коломиян. Глядачі щиро перейнялися атмосферою сакральності дійства, де відкривалася істина – у кожного свій хрест, і як прожити своє життя – залежить від кожного з нас.

На завершення фестивалю – вистава «Всюди один… Свічка на вітрі»  Національного академічного театру російської драми ім. Лесі Українки (м. Київ), у якій поєдналися постаті Тараса Шевченка та Миколи Гоголя. Це постановка про життя Великого Кобзаря, відтворена за його щоденником, листами та на основі інших документів. Творці намагалися розповісти про долю талановитої людини, яка потрапила у тенета жорстокої системи.

Надзвичайно чуттєва, з відомими віршами Кобзаря, (музичними номерами) на його твори, з малюнками на ширмах-декораціях та мерехтливими свічками на авансцені. Створювалося відчуття реальної присутності автора, де головним залишається його життєва позиція як митця (актори –  народний артист України Петро Панчук і Дмитро Савченко), та його твори, що навіки закарбовані в історії краю.

Не очікувано з’явився у фінальній фестивальній виставі  епізод з «Мертвих душ» Миколи Гоголя. І це не випадковість, адже відомо, що творчість Миколи Васильовича мала неабиякий вплив на формування Тараса Шевченка як митця.

Лишається додати, що ХІ Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва «В гостях у Гоголя» цього року було присвячено Генію слова і пройшов він у рамках відзначення ювілейної дати письменника – з нагоди 210-ї річниці від дня народження Миколи Васильовича. Полтавська публіка отримала гарні враження від зустрічей з різними колективами, котрі приїхали до нас на фестиваль. Кожен фестивальний вечір був неповторним і дав можливість нашим землякам познайомитися з новими  сучасними мистецькими доробками українських театрів.