Релігійна мережа Полтавщини

 

Релігійна ситуація в області є стабільною і прогнозованою, проявів релігійного екстремізму й фанатизму не зафіксовано. Стосунки між органами державної влади, церквами та релігійними організаціями є толерантними, врівноваженими. Відкритих міжконфесійних протистоянь не спостерігається.

Церква, як соціальна інституція користується довірою населення регіону і має значний вплив у суспільстві. Масову аудиторію збирають великі релігійні свята, освячення новозбудованих храмів, благодійні акції, загальновизнані обрядові заходи.

Полтавщина відзначається конфесійною розмаїтістю (41 конфесія, течія і напрямок). Станом на 1 січня 2020 року на Полтавщині діють 1185 релігійних організацій (1155 релігійних громад, 11 управлінь, 3 духовні навчальні заклади, 8 монастирів, 4 братства та 4 місії).

Полтавщина входить до переліку областей зі сформованою мережею релігійних організацій.

Найчисельнішими і найвпливовішими релігійними організаціями залишаються православні (всього 753, з них 499 – УПЦ, 237 – ПЦУ, 17 – інші), або 64% від загальної кількості.

Українська православна церква залишається найбільшим і найвпливовішим релігійним утворенням в області як у православному середовищі (66,27% проти 66,44% у 2018р., 67,3% у 2017р.), так і серед усіх релігійних організацій області (42% проти 42,18% у 2018р., 42,2% у 2017р.).

До складу цієї конфесії входять 2 єпархіальні управління, 6 монастирів, Духовна Місіонерська семінарія, 4 братства, 486 релігійних громад, при яких діє 94 недільні школи.

2 єпархії УПЦ мають 458 приміщень для задоволення релігійних потреб віруючих. З них: 193 типових культових споруд, в т.ч. 23 пам’ятки архітектури, 265 приміщень пристосованих під молитовні, в т.ч. 38 орендованих приміщень. Забезпеченість релігійних організацій УПЦ культовими спорудами та приміщеннями становить 91,8 %.

На 486 релігійних громад УПЦ нараховує 361 священнослужитель, що вказує на недостатню їх кількість і кадрове забезпечення парафій УПЦ.

Православна церква України є другою за кількістю парафій і станом на 1 січня 2020 року нараховує 237 релігійних організацій, що становить 31,47% від кількості парафій православного віросповідання і 20% серед усіх релігійних організацій області.

До складу цієї конфесії входять 2 єпархіальні управління, 1 монастир, 237 релігійних громад, при яких діє 47 недільних шкіл.

Релігійні громади ПЦУ для задоволення потреб віруючих мають 104 культові споруди та молитовні приміщення, з них 52 культові споруди, в т.ч. 6 пам’яток архітектури і 52 приміщення пристосованих під молитовні у т.ч. 13 орендованих приміщень. Забезпеченість релігійних організацій ПЦУ культовими спорудами становить 43,9%, що свідчить про недостатній рівень забезпеченості конфесії приміщеннями для богослужінь.

У штаті двох єпархіальних управлінь 102 священнослужителя на 234 релігійні громади.

Українська греко-католицька церква. Релігійні громади УГКЦ області підпорядковуються Харківському екзархату. УГКЦ в області представлена 13 релігійними громадами. Громади УГКЦ мають 8 священиків, 3 недільні школи, 3 культові споруди та 9 приміщень пристосованих під молитовні.

Римсько-католицька церква на Полтавщині представлена 5-ма релігійними громадами (м.м.Полтава, Кременчук, Комсомольськ, Лубни, Миргород) та 1 місією. РКЦ має 1 культову споруду у м. Полтаві та пристосоване під молитовний будинок приміщення у м.м.Миргороді та Кременчуці. Релігійні громади РКЦ області підпорядковуються Харківсько-Запорізькій дієцезії.

Серед протестантських течій найбільшими і найвпливовішими на Полтавщині є баптизм, п’ятидесятництво та адвентизм.

Євангельські християни-баптисти. До обласного об’єднання ЄХБ входять 83 релігійні організації, що діють майже в усіх містах і районах області. Церкви об’єднання ЄХБ поділені на три регіони: північний, центральний та південний. У їх власності 74 приміщення (34 типові, 40 - пристосовані під молитовні (19 використовується на правах оренди)). Забезпеченість релігійних організацій ЄХБ приміщеннями для богослужінь становить 89,2 %.

При об’єднанні діє Кременчуцька євангельська семінарія. На заочному факультеті (церковне служіння, християнська освіта, бакалавр пасторського служіння, музичне служіння, місіонерське служіння, бібліотекар церкви) навчається 203 студента.

Працює місія «Центр християнського служіння євангельських християн-баптистів».

П’ятидесятницькі релігійні організації на Полтавщині мають  об’єднання від: Української церкви християн віри євангельської, Української євангельської церкви, Українського центру об’єднаної церкви християн віри євангельської.

УЦХВЄ мають обласне управління, 67 релігійних громад. Це найбільш організована релігійна структура у п’ятидесятницькому середовищі області. Має 50 молитовних приміщень, у тому числі 1 культову споруду у власності.

У 2008 році зареєстрована Полтавська обласна богословська семінарія ХВЄП у м. Лубнах, на заочному відділенні якої навчається 150 слухачів.

УЄЦ нараховує 18 громад та 1 обласне управління. Для проведення богослужінь громади використовують орендовані приміщення.

Інші релігійні організації ХВЄ представлені 34 релігійними організаціями.

Церкви харизматичного типу. В області налічується 69 релігійних організацій (1 релігійне управління Полтавського обласного об’єднання християнських церков «Світло життя» та 1 управління УХЄЦ). Організації досить активні, спостерігається динаміка росту кількості членів у 2019 році.

До складу обласного об’єднання християнських церков «Світло життя» входить 7 релігійних громад.

УХЄЦ має 11 релігійних громад та 1 обласне управління. Молитовних будинків не має. Релігійні потреби задовольняють в 9 орендованих приміщеннях.

Релігійні організації харизматичного типу мають 19 недільних шкіл, 3 споруди у власності, 45 знаходяться в оренді. Об’єднанням «Світло життя» щоквартально видається газета «Християнин».

Адвентисти сьомого дня в Полтавської області мають 48 релігійних громад. Самостійного об’єднання АСД в регіоні не мають. Полтавські релігійні громади АСД входять до складу регіонального центру, який знаходиться в м. Черкасах.

АСД мають у власності 3 типові культові споруди, 19 будинків пристосованих під молитовні. 22 релігійні громади орендують приміщення. Забезпеченість релігійних організацій АСД приміщеннями для богослужінь становить 91,7%.

Релігійна конфесія Свідків Єгови. Організації Свідків Єгови представлені 3-ма релігійними громадами, які діють в Полтаві та Кременчуку. У 2018 році припинено діяльність 13 релігійних громад шляхом приєднання до релігійної громади Свідків Єгови м. Полтави. Майно та будівлі передано Полтавській громаді.

Організації Свідків Єгови мають 16 культових будівель.

30 релігійних організацій створені за національною ознакою.

Іслам. В регіоні діють 13 мусульманських громад.

Духовному Управлінню мусульман України (ДУМУ) підпорядковані 10 релігійних громад (м.м. Полтава, Кременчук, Лубни та с.с. Глинське, Волошкове, Довжик Зіньківського району).

Три релігійні громади (м.м. Полтава, Кременчук) є незалежними і утворені за етнічною ознакою (азербайджанці, турки-месхетинці, поволжські татари).

Одна громада мусульман (м. Полтава, від ДУМУ) має молитовне приміщення, яке вона придбала за власні кошти і переобладнала під мечеть. Нею на околиці м. Полтави облаштований та утримується мусульманський цвинтар. Решта громад релігійні потреби задовольняють в орендованих приміщеннях.

Іудейські конфесії в області представлені 12 релігійними організаціями: 9 - прихильники об’єднання хасидів Хабад Любавич (1 управління, 8 громад), 1 - послідовники прогресивного іудаїзму (м. Полтава), 1 - Всеукраїнського конгресу іудейських релігійних організацій. 1 - Іудейська релігійна громада «Алтер Ребе» м. Гадяч Полтавської області є незалежною релігійною громадою відповідно до свого статуту.

Релігійна громада прогресивних іудеїв у м. Полтаві здійснює богослужбову діяльність на базі Полтавського центру єврейської культури «Хесед-Нефеш».

 

Кадрове, майнове забезпечення

Діючими в області громадами віруючих усіх церков і конфесій опікуються 983 священнослужителі, 469 із них належать до православного духовенства. Через дефіцит кадрів у православних єпархіях близько третини парафій діють нерегулярно протягом багатьох років. Майже повністю забезпечені священнослужителями громади протестантські, харизматичні та новітніх релігій.

Для задоволення сакральних потреб релігійні організації мають 921 культову будівлю та молитовне приміщення. Це 316 культових споруд у власності та користуванні (31 пам’ятка архітектури), 605 молитовних приміщення включаючи орендовані приміщення. Релігійні громади, які не мають власних культових споруд, орендують приміщення державних установ, організацій та приватних осіб або проводять зібрання у приватних помешканнях віруючих.

Міжнародна діяльність церковних організацій

Відповідно до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» у 2019 році Полтавською облдержадміністрацією за клопотанням релігійних громад погоджено перебування в області 41 іноземного громадянина з релігійною метою.

 

Контакти основних релігійних обєднань області

 


Надрукувати   E-mail